Wielomilionowy kontrakt na autobusy elektryczne dla MZK Toruń. Tylko jedna firma zgłosiła ofertę

Informacje przekazane przez Urząd Miasta Torunia wskazują, że do przetargu na dostarczenie nowych autobusów elektrycznych dla Miejskiego Zakładu Komunikacji zgłosiła się jedynie jedna firma. Solaris Bus & Coach sp. z o.o. przedstawił propozycję cenową wynoszącą 3 148 800 zł brutto. Jednym z założeń miasta jest sfinansowanie zakupu tych pojazdów z funduszy pochodzących z Unii Europejskiej.

Miasto Toruń od kilku lat stawia na ekologiczny transport miejski, wprowadzając do swojej floty autobusy hybrydowe oraz napędzane energią elektryczną. W styczniu tego roku, poprzez MZK, został rozpisany przetarg na dostarczenie kolejnej partii takich pojazdów. W dniu otwarcia ofert, 19 marca, okazało się że wpłynęła tylko jedna propozycja.

Konkurencję na rynku wygrała firma Solaris Bus & Coach sp. z o.o., znana producentka elektrycznych autobusów Urbino 12 electric / Urbino 12 E. Zgodnie z złożoną ofertą, za każdy pojazd firma otrzyma zapłatę w wysokości 2,56 mln zł netto, czyli 3 148 800 zł brutto. Plan zakupów miasta przewiduje zamówienie 10 takich autobusów, z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 30 sztuk.

Choć proponowana kwota wydaje się spora, to warto zaznaczyć, że miasto planuje sfinansowanie tej transakcji z funduszy unijnych, co znacznie zmniejszy obciążenie budżetu miejskiego.