W Toruniu rusza zbiórka książek dla potrzebujących

W Toruniu trwa wielka akcja zbierania książek. Wielką Zbiórkę Książek organizuje Książnica Kopernikańska oraz fundacja Zaczytani.org. Zebrane w akcji książki trafią m.in. do szpitali, hospicjów oraz domów dziecka. Akcja trwa od 8 września do 9 października. Jak jednak można wziąć w niej udział?

Co i jak można przekazać?

W ramach akcji zbierane będą książki, które następnie trafią do bibliotek w placówkach takich jak domy dziecka, hospicja i szpitale. Wsparte zostaną również domy pomocy, świetlice wiejskie i środowiskowe, a także centra aktywności lokalnej. Książki, które chcemy ofiarować, powinny być przyniesione do Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu. Pamiętać należy jednak o obwiązującym rygorze sanitarnym, więc podczas wizyty w placówce konieczne jest założenie maseczki zasłaniającej nos i usta, a także rękawiczki ochronne.

Co przynosić, a czego nie?

Organizatorzy wskazali kilka wytycznych dotyczących wyboru książek do podarowania. Są to książki dla dzieci i młodzieży, literatura piękna (zarówno proza, jak i poezja), literatura gatunkowa np. fantastyka, literatura faktu oraz różnego rodzaju biografie, autobiografie i wspomnienia. Książki powinny być zachowane w dobrym stanie i powinny być publikowane po 2000 roku i wydane w języku polskim. Poza tym mogą być to książki zarówno nowe, jak i używane. Organizatorzy nie przyjmą czasopism, słowników, encyklopedii, podręczników, świętych ksiąg, przewodników, map, atlasów i książek tematycznych np. kucharskich, ogrodniczych i innych poradników.

Akcja pomimo pandemii

Trwająca epidemia oraz obostrzenia, choć obowiązują, nie powstrzymują organizatorów przed skutecznym i śmiałym wspieraniem potrzebujących. Książnica Kopernikańska cały czas działa, co najlepiej udowadnia trwająca obecnie akcja. Biorąc udział w kolejnej akcji organizowanej przez tę instytucję, możemy mieć pewność, że ofiarowane przez nas książki trafią do najbardziej potrzebujących osób przebywających w różnych placówkach. Dla tych osób często książki mogą być jedyną rozrywką i uciechą.