Powstaje nowoczesny kompleks naukowy za 22 mln

Toruń jest miejscem wielkich inwestycji, wiele z nich wiąże się z funkcjonowaniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. To właśnie na tej uczelni wybudowane zostanie Centrum Nauk Technicznych, które kosztować ma ponad 22 miliony złotych. Inwestycja ma być gotowa do końca 2021 roku, a jej dofinansowanie zostało zapewnione przez budżet państwa.

Informacje o inwestycji

Informację o inwestycji ogłosił rektor UMK prof. Andrzej Tretyn w dniu 31 sierpnia, czyli w ostatnim dniu urzędowania na obecnym stanowisku. Według ogłoszonych informacji budowa Centrum Nauk Technicznych UMK ma rozpocząć się w 2021 roku i powinna potrwać około roku. Inwestycja jest dofinansowana z budżetu państwa, który zgodził się wesprzeć cały projekt kwotą 15 milionów złotych. Decyzję o tym przekazała poseł Iwona Michałek. Zdaniem rektora UMK inwestycja oznacza objęcie nowego kierunku rozwoju uniwersytetu.

Czemu ma służyć planowana inwestycja?

Budowa planowana na 2021 roku służyć ma przede wszystkim rozwijaniu nauk inżynieryjno-technicznych na kierunkach prowadzonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Dzięki budowie Centrum Nauk Technicznych możliwe będzie podejmowanie nowych, innowacyjnych badań z obszaru informatyki technicznej oraz automatyki i robotyki. Zaplecze naukowe powstanie na zachodnim skraju kampusu uniwersyteckiego na Bielanach, czyli między pętlą tramwajową „Uniwersytet” a Szosą Okrężną.

Planowana inwestycja

Budowany kompleks ma składać się z dwóch budynków dydaktyczno-naukowych, zajmujących łącznie powierzchnię 2 tysięcy metrów kwadratowych. Na chwilę obecną, władze UMK szukają odpowiedniego projektanta inwestycji, która planowo ma rozpocząć się na początku 2021 roku. Zgodnie z założeniami całość ma być gotowa w ciągu 12 miesięcy. Dotychczasowe inwestycje związane m.in. z budową centrum weterynarii, zdają się sugerować, że władze UMK są przygotowane do podjęcia inwestycji. Nowy rektor UMK, prof. Andrzej Sokala potwierdził, że Centrum Nauk Technicznych UMK powstanie w wyznaczonym terminie.