Pierwsza kontrola techniczna nowej trasy tramwajowej w Toruniu zakończona

W miniony czwartkowy wieczór, 3 sierpnia, toruński tramwaj po raz pierwszy pokonał trasę od placu Narodowego Odzyskania Techniki (pl. NOT) do nowo powstałej pętli przy ulicy Heweliusza. Ten moment oznaczał wykonanie pierwszego przejazdu technicznego na całej długości nowo wybudowanej linii tramwajowej.

Nowy szlak tramwajowy prowadzi z centrum miasta poprzez Szosę Chełmińską, a następnie ulicami Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do miejsca zakończenia trasy – nowo zaprojektowanej pętli na ulicy Heweliusza.

Pomimo tego ważnego kamienia milowego, prace na trasie nie zostały jeszcze zakończone. Obecnie na terenie budowy trwają prace wykończeniowe, porządkowe oraz te związane z zagospodarowaniem zieleni. Równocześnie przeprowadzane są przeglądy branżowe, które stanowią jeden z kluczowych etapów procesu odbioru tej inwestycji. W tym kontekście warto wspomnieć, że kilka dni temu odbył się pierwszy przejazd techniczny – ale tylko na odcinku od pl. NOT do ulicy Dekerta. Natomiast 3 sierpnia wieczorem tramwaj po raz pierwszy przejechał całą trasę. Podczas tego przejazdu pokonano również jedyny w kraju punkt przecięcia linii drogowej, kolejowej i tramwajowej na ulicy Legionów.

Do uroczystego otwarcia nowej linii tramwajowej pozostał już niespełna miesiąc. Ceremonia zaplanowana jest na 25 sierpnia br., pod hasłem „Załaduj się dobrą energią!”. Regularne kursy tramwajów na nowym szlaku będą realizowane począwszy od 1 września.