Odnowiony dworzec w Toruniu – rusza remont

Niedługo ruszy odnowa toruńskiego dworca. Elewacja dworca Toruń Miasto odzyska swój historyczny biały kolor. Pojawi się również wielkoformatowy zegar nad drzwiami głównymi. Odnowione zostaną także inne budynki, takie jak stara apteka i stare szalety. W miejscy starej apteki w planach jest powstanie poczekalni letniej, ale to nie wszystkie zmiany. Co czeka nas jeszcze? Sprawdzamy!

Jakie zmiany zobaczymy na toruńskim dworcu?

Poczekalnia, która będzie także centrum obsługi pasażerów będzie połączeniem historycznego wystroju z nowoczesnością. Na posadzce zobaczymy historyczną mozaikę, natomiast ściany do wysokości 2,5 metra zostaną obłożone płytkami klinkierowymi. Pojawi się również oświetlenie i ergonomiczne ławki, a także tablice elektryczne z rozkładem jazdy. Nowy dworzec będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Całość będzie również przyjezdna środowisku. Energooszczędne oświetlenie, kurtyny powietrzne, wentylacja z odzyskiem ciepła oraz zbiornik na deszczówkę – to tylko niektóre z rozwiązań.

Kiedy rozpocznę się inwestycja?

Przebudowa dworca ma kosztować blisko 20 mln zł. Całość inwestycji finansowana jest przez miasto ze środków własnych. Prace ruszą niebawem, plan przebudowy i wykonawca jest już wybrany, a planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po przebudowie to jesień 2024 roku.