Najpopularniejsze marki samochodów elektrycznych w Toruniu

Na polskich drogach przybywa samochodów z napędem elektrycznym – całkowicie lub częściowo (hybrydy). Pełne „elektryki” cieszą się rosnącą popularnością zwłaszcza w dużych miastach, w tym w Toruniu, gdzie z roku na rok jeździ ich coraz więcej.

Świetne osiągi, brak hałasu, niedroga eksploatacja i zero spalin – oto główne powody, dla których rośnie popularność samochodów elektrycznych. Obecnie nie ma już marki, która w swojej ofercie nie miałaby przynajmniej jednego modelu w pełni na prąd oraz kilku częściowo zelektryfikowanych, czyli hybrydowych. Rzecz jasna, pod niektórymi względami – zwłaszcza, jeśli chodzi o zasięg, czas ładowania i dostępność ładowarek – pełne „elektryki” oraz hybrydy plug-in wciąć odstają na niekorzyść od modeli spalinowych. Niemniej w dużych miastach, takich jak Toruń, sprawdzają się doskonale, a stacji ładowania przybywa, nie ma zatem problemu z brakiem energii. Oczywiście, jeśli myślimy o zakupie używanego samochodu elektrycznego, trzeba sprawdzić jego historię na carVertical.

Samochody elektryczne w Toruniu – popularność i ładowanie

Jeszcze w 2019 roku w Toruniu było zaledwie dwadzieścia dziewięć samochodów z napędem w pełni elektrycznym. Dominowały modele: Nissan Leaf (który rozpoczął modę na „elektryki” w Europie i nie tylko), Renault Zoe oraz Tesla (czołowy producent aut na prąd). Już dwa lata później zarejestrowanych w tym pięknym kujawsko-pomorskim mieście było sto czternaście samochodów elektrycznych oraz blisko dwa tysiące dwieście hybrydowych różnego typu. W ich wypadku najpopularniejsza marką jest Toyota.

Torunianie coraz chętniej przesiadają się do aut na prąd nie tylko dlatego, że z roku na rok bogatsza staje się ich rynkowa oferta wśród wszystkich obecnie marek. Przede wszystkim, Toruń zalicza się do polskich miast, które mocno inwestują i sukcesywnie rozbudowują infrastrukturę dla tego typu samochodów, zwłaszcza stacje ładowania. Pamiętać trzeba, że pojazdy elektryczne wciąż jeszcze mają znacznie mniejszy zasięg niż te z silnikami spalinowymi, natomiast ładowanie – nawet przy użyciu „szybkich” ładowarek – trwa zdecydowanie dłużej niż tankowanie, toteż dostępność stacji ładowania jest kluczowa dla kierowców, którzy nie posiadają własnego garażu, oczywiście z gniazdkiem. Obecnie w Toruniu swój elektryczny samochód naładować można aż w sześćdziesięciu dwóch ogólnodostępnych punktach (najpopularniejszym operatorem jest eMobility), co sprawia, że nie trzeba się obawiać o wyczerpanie akumulatora. Jest to z pewnością czynnik zdecydowanie zachęcający do zakupu auta elektrycznego, co przekłada się na rosnącą popularność takich właśnie pojazdów w Toruniu.

Najpopularniejsze samochody elektryczne w Polsce

A jak wygląda sytuacja z popularnością samochodów elektrycznych w skali całek Polski? Kierowcy najchętniej kupują auta marek:

1) Tesla;

2) Volkswagen;

3) KIA.

Najpopularniejszymi modelami są:

1) Tesla Model Y;

2) Tesla Model 3;

3) KIA EV6.

Przy czym bardzo dużym uznaniem wśród polskich kierowców cieszą się również:

– Opel Corsa-e, czyli elektryczna wersja wysoce cenionego samochodu miejskiego segmentu B;

– Kia e-Niro – kompaktowy crossover, dostępny też w wersji hybrydowej;

– Peugeot e-208 – francuski bliźniak technologiczny Opla Corsy-e, ciekawa alternatywa dla wersji spalinowej;

– Mercedes-Benz EQC – luksusowy SUV.

Dostępne są także budżetowe samochody na prąd. Wymienić tu można przede wszystkim Dacię Spring, idealnie nadającą się na ciasne miejskie uliczki, a także do rozpoczęcia swojej przygody z pojazdami na prąd. Rynkową rewolucję spowodować mogą marki chińskie, które szturmem wchodzą na nasz rynek, oferując auta elektryczne i spalinowe w znacznie niższych cenach niż europejska, japońska czy koreańska konkurencja.