Modernizacja infrastruktury drogowej w Toruniu: Budowa dwóch odcinków ulic

W Jakubskim Przedmieściu Torunia, proces budowy dwóch odcinków ulic jest w pełnym toku. Dodatkowo, na Podgórzu realizowany jest projekt wyniesionego skrzyżowania. Właśnie trwają prace nad nowym fragmentem ulicy Pająkowskiego długim na blisko 500 metrów, który ma za zadanie połączyć ulicę Targową z Szosą Lubicką. To znacząco zwiększy dostępność komunikacyjną dla rosnącej liczby mieszkańców zamieszkujących nowe budynki mieszkalne w tej okolicy.

Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Toruniu, podkreśla, że nowy odcinek ulicy Pająkowskiego będzie dysponował jezdnią o dwóch pasach ruchu, każdym szerokości 3 metry. Po obu stronach jezdni zaplanowano wykonanie dwumetrowych chodników. Ulica zostanie wyposażona w oświetlenie drogowe, kanalizację deszczową i sanitarną oraz sieć wodociągową. Ponadto, przewidziano stworzenie 60 miejsc parkingowych oraz nasadzenie drzew i krzewów, które stworzą przyjemne miejsce do odpoczynku.

Aktualnie na budowie usunięte zostały kolizje teletechniczne przez wykonawcę prac. Prace nad kanalizacją deszczową i sanitarną przebiegają równolegle. Trwają również roboty ziemne przygotowujące teren pod przyszłą drogę i parkingi. Prace brukarskie także już się rozpoczęły.

Drugim projektem jest budowa odcinka Drogi Trzeposka o długości 110 metrów. Ma ona na celu uzupełnienie brakującego fragmentu od strony ulicy Pająkowskiego, co umożliwi bezpośrednie połączenie ulicy Żółkiewskiego z osiedlem Piernikowym.

Planowany termin zakończenia prac na obu odcinkach to 2 października 2024 roku. Łączny koszt inwestycji wynosi 7 654 896,36 złotych.