Pierwsza edycja Toruńskiej Triady 2024 zgromadziła ponad 1000 uczestników

W 2024 roku na ulicach Torunia odbył się pierwszy z serii biegów, znanych jako Toruńska Triada. Cykl ten został zorganizowany w hołdzie dla 100-lecia biegu maratońskiego w Polsce. Ponad 1000 pasjonatów biegania stanęło na starcie, aby pokonać dystans 5 km. Wydarzenie to uwzględniło również najmłodszych miłośników sportu, organizując specjalne biegi dla dzieci.

Biegi w ramach Toruńskiej Triady 2024 odbyły się trzykrotnie, w okresie od wiosny do jesieni. Cykl ten obchodził stulecie pierwszego otwartego maratonu w Polsce, który odbył się na dystansie 37,5 km, ze startem w Płutowie i finiszem w Toruniu.

Program Triady obejmował trzy główne imprezy:
Pierwsza odsłona – „5-tka z Kopernikiem” miała miejsce 23 marca 2024 roku i skupiała się na dystansie 5 km oraz biegach dziecięcych.
Kolejne wydarzenie – „Run Toruń – Zwiedzaj ze Zdrowiem!” odbyło się 12 maja i obejmowało dystanse 5 i 10 km, a także biegi dla najmłodszych.
Ostatnia część cyklu to „41. edycja Toruń Maraton”, która odbyła się 22 października, a uczestnicy mieli do pokonania dystanse 5 km, półmaraton, maraton oraz szereg biegów dziecięcych.

Pierwszy bieg zorganizowany w ramach Triady zgromadził na starcie ponad 1000 zawodników, w tym około 100 dzieci. Uczestnicy zebrali się przed halą Arena Toruń i pobiegli w kierunku mety na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego. Pierwszy na mecie był Wojciech Kopyciński, który uzyskał czas 15:39. Wśród kobiet triumfowała Sviatlana Sanko, kończąc bieg z czasem 17:39.