Wyróżnienie dla Torunia w kategorii „Przestrzeń Kultury” na tle obchodów 550. urodzin Mikołaja Kopernika

Kapituła nagrody o nazwie „Giganci Kultury” zdecydowała się przydzielić nie tylko główne nagrody, ale także specjalne wyróżnienia. Jednym z nich, w kategorii o nazwie „Przestrzeń Kultury”, zostało przyznane właśnie Miastu Toruniowi.

Adrian Mól, wiceprezydent Torunia, podziękował za wyróżnienie w imieniu wszystkich mieszkańców miasta, zaznaczając, że jest to ważne i doniosłe wydarzenie dla Torunia, zwłaszcza w roku, który jest szczególny z uwagi na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Dodał również, że dzięki takim osiągnięciom miasto może starać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

Torunia w 2019 roku odwiedziła rekordowa liczba turystów – aż 2,5 miliona osób. Rok 2020 przyniósł spadek liczby odwiedzających z powodu pandemii koronawirusa, lecz w kolejnym roku obserwowany jest ponowny wzrost ruchu turystycznego. Niestety, miasto boryka się z problemami związanymi z rosnącym ruchem turystycznym, takimi jak długotrwała przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego – miejsca spacerowego bardzo popularnego wśród mieszkańców i przyjezdnych. Oryginalnie planowano zakończyć prace w czerwcu, natomiast obecnie trudno jest oszacować rzeczywisty termin ukończenia inwestycji.

Jednocześnie, w ramach rozbudowy infrastruktury turystycznej miasta, planowane jest wzniesienie pawilonów na wysokości ulic Łaziennej i Żeglarskiej, które mają obsługiwać ruch turystyczny w rejonie Wisły. Wzbudza to jednak kontrowersje, gdyż istnieją obawy, że mogą one zakłócić widok na piękną panoramę starówki toruńskiej z Kępy Bazarowej, uznawaną za jeden z cudów Polski.