Wędrówka z Przyłubia do Kąkola- kolejna piesza trasa eksploracyjna organizowana przez PTTK w Toruniu

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Mariana Sydowa z Oddziału Miejskiego w Toruniu na sobotę, 18 listopada 2023 roku, zaplanowało dla miłośników pieszych wędrówek nową, atrakcyjną trasę. Zachęcają do udziału w wydarzeniu wszystkich mieszkańców Torunia i okolic, nie tylko pasjonatów turystyki krajoznawczej.

Uczestnicy będą mieli okazję odkryć piękno lokalnej przyrody, przemierzając pieszo ok. 17 km. Punkt startowy to dworzec PKP Toruń Główny, gdzie spotkanie rozpocznie się o godz. 9.25. Stamtąd, o godz. 9.38 wybierze się pociąg do Przyłubia (w kierunku Bydgoszczy) – miejsca, gdzie rozpocznie się trasa piesza.

Szlak wycieczki będzie prowadził przez takie punkty jak leśniczówki Grodzyna i Jastrzębiec, Osieczek, Kamienny Bród oraz leśniczówki Jarki i Zielona. Meta trasy znajduje się na stacji PKP Cierpice-Kąkol. Całość wędrówki zostanie poprowadzona przez przodownika turystyki pieszej PTTK – Wojciecha Pydina.

W Jarkach, leśnej osadzie na południowo-wschodnim skraju Puszczy Bydgoskiej, uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć ruiny młyna wodnego nad Strugą Zieloną, którego historia sięga 1564 roku. Był on wówczas własnością starostwa gniewkowskiego. W latach 1616-1620 podczas lustracji królewskiej, młyn Jarek wyposażony w 3 koła korzeczne, był częścią dobra Gniewkowa. W mapie Gille’go z lat 1802-1803 młyn wodny i karczma były już zaznaczone. W 1846 roku Jarki stanowiły rządową wieś z 7 domami i 50 mieszkańcami. W roku 1903 właścicielem młyna był R. Boldt, a gospody H. Buckow. W okresie od 1928 do 1944 roku własność tartaku i młyna przechodziła właścicielom – Arthur Heilemann posiadał tartak zarówno tutaj jak i w Cierpicach.