W Toruniu odnaleziono nietoperza zarażonego wścieklizną

Na terenie prywatnej posesji w Toruniu natrafiono na ciało zmarłego nietoperza. Badania przeprowadzone przez weterynarzy wykazały, że ten mały ssak był nosicielem wścieklizny. Z uwagi na potencjalne zagrożenie rozprzestrzeniania się tej choroby, rejon wokół ulicy Bydgoskiej został określony jako strefa zagrożenia. Właściciele domowych zwierząt muszą zastosować się do specjalnych zasad panujących na tym obszarze.

Zwłoki nietoperza odkryto dwa tygodnie temu. Jednak dopiero 23 sierpnia Zakład Higieny Weterynaryjnej zlokalizowany w Bydgoszczy potwierdził obecność wścieklizny u zwierzęcia. Tego samego dnia Powiatowy Lekarz Weterynarii (PLW) działający w Toruniu wydał zarządzenie, które precyzuje granice obszaru zagrożonego oraz obowiązki i ograniczenia obowiązujące na jego terenie.

W tym rejonie wprowadzono zakaz przemieszczania psów i kotów nieposiadających aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie. Psy i koty, które nie miały jeszcze wykonanych szczepień a przebywają na tym terenie muszą zostać niezwłocznie zaszczepione. Dodatkowo, na terenie objętym zagrożeniem jest zabronione organizowanie wszelkich targów, wystaw czy pokazów z udziałem zwierząt podatnych na zarażenie wścieklizną.