W śladach poety Kazimierza Wierzyńskiego – wycieczka przez Czarne Błoto

Zapowiedziano niecodzienną wyprawę, która odbędzie się 21 października 2023 roku. W ramach cyklu „Wędrówki rodzinne z PTTK”, organizatorzy zapraszają na 12-kilometrową trasę turystyczno-krajoznawczą. W programie wycieczki, której przewodnikiem będzie Hanna Czech – przodowniczka turystyki pieszej PTTK, znajduje się trasa prowadząca z Górska do Czarnego Błota, które było miejscem zamieszkania rodziny słynnego poety Kazimierza Wierzyńskiego.

Szczegółowy plan wyprawy przewiduje dotarcie w następnych krokach do Cegielnika, Błotka i końcowo do Torunia. Miejsce startu to dworzec PKS na ulicy Dąbrowskiego w Toruniu, gdzie spotkanie uczestników zaplanowano na godzinę 8.20. Stamtąd, o godzinie 8.30, wyruszą w kierunku Bydgoszczy do Górska. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu. Zaproszenie skierowano do wszystkich zainteresowanych mieszkańców regionu toruńskiego.

W Czarnym Błocie w okresie międzywojennym rezydowała rodzina poety Kazimierza Wierzyńskiego (1894-1969), skamandryty, laureata złotego medalu IX Olimpiady w Amsterdamie. Nagrodę tę zdobył w 1928 roku w konkursie literackim za tom poezji „Laur Olimpijski”. Wierzyński kilkakrotnie odwiedzał swoich rodziców – Andrzeja i Felicję, którzy tragicznie zginęli podczas powstania warszawskiego w 1944 roku. Niestety, dom rodzinny Wierzyńskich nie przetrwał próby czasu. Jednak pamiątką po pobytach poety jest utwór „Czarne Błoto”, który został opublikowany w jego ostatnim tomiku poezji „Sen mara”. W 2006 roku, dzięki staraniom Barbary Wilmanowicz z Nadleśnictwa Toruń i Violetty Urbańskiej ze Szkoły Podstawowej w Górsku, upamiętniono poetę nadając jego imię pomnikowi przyrodniczemu – dębowi rosnącemu w Górsku.