muzeum-kamieni

W Młyńcu Drugim powstanie lapidarium geologiczne

W zeszłym roku miejscowość Młyniec Drugi wzbogaciła się o nową świetlicę, której ukończenie kosztowało prawie 950 tysięcy złotych. Obiekt już teraz jest znakomicie zagospodarowany i służy mieszkańcom do wielu rozrywkowych celów. Jednak ostatnio pojawił się również pomysł stworzenia lapidarium geologicznego, które powinno zostać oddane do użytku publicznego jeszcze w tym roku.

Świetlica w Młyńcu Drugim (gm. Lubicz) znajduje się przy zbiegu drogi z Mierzynka z ulicą Dolina Drwęcy.  Budynek wyposażony jest w instalację fotowoltaiczną i przeznaczony jest do organizowania m.in. wydarzeń kulturalnych, szkoleń, warsztatów, zajęć i festynów. I zgodnie z przepisami unijnymi przez pięć lat nie będzie mógł służyć jako obiekt do użytku komercyjnego.

Wokół świetlicy znajduje się dość rozległy teren, gdzie planowane jest rozstawienie sceny na występy artystyczne i wydzielenie obszarów na określone aktywności ruchowe. Ponadto, w związku z okoliczną żwirownią, narodził się również pomysł zaprojektowania lapidarium geologicznego.

Z powrotem do epoki kamienia łupanego

Lapidarium geologiczne to edukacyjne skupisko głazów, kamieni i innych eksponatów znalezionych na terenie żwirowni. Kamienie zostały zbadane przez eksperta geologicznego, prof. Marię Górską-Zabielską, która stwierdziła, że są to cenne znaleziska powstałe miliony lat temu. Pani profesor zajmie się również przygotowaniem opisów na tabliczki informacyjne, jakie zostaną umieszczone przy kamiennych eksponatach.

Jak na tę chwilę realizacja projektu jest już na końcowym etapie. Pozostało jeszcze tylko wytyczenie dróżek i ułożenie kamieni w formie ścieżki dydaktycznej. Wstęp do lapidarium geologicznego w Młyńcu Drugim będzie bezpłatny.

Sprawdź też najlepsze atrakcje Torunia.