atrakcje-torun

Najlepsze atrakcje w Toruniu

Otoczony murami i bramami na prawym brzegu Wisły Toruń jest miastem, które dało światu Mikołaja Kopernika. Człowiek ten umieścił słońce w centrum Układu Słonecznego. Kopernik urodził się w 1473 roku, a toruńska katedra nadal ma tę samą chrzcielnicę, w której został ochrzczony. Nic więc dziwnego, że wokół Torunia nie brakuje zabytków związanych z tym wybitnym astronomem.

Jednakże miasto ma do zaoferowania coś znacznie więcej, aby zapewnić przyjemny urlop wszystkim turystom. Jak wiadomo, Toruń został założony przez Krzyżaków. A kiedy ich zamek został odkopany z gruzów w latach 60. XX wieku, odkryto sekretne komnaty podziemne. W średniowieczu Toruń był również częścią obejmującej Europę Ligi Hanzeatyckiej. Natomiast wiele z toruńskich domów kupieckich i spichlerzy historycznych to pozostałości po okresie rozkwitu handlu w XIV i XV wieku.

Najlepsze zabytki Torunia

Toruń skrywa w sobie wiele wspaniałych lokacji, które stanowią jedne z najlepszych atrakcji w całej Polsce. Sprawdźmy zatem, co można robić w Toruniu.

Rynek Nowomiejski (Rynek Nowego Miasta)

W mieście tak starym, jak Toruń, słowo „nowy” jest pojęciem względnym, gdyż plac pod Rynek Nowomiejski został wytyczony w 1264 roku – przy wschodnim krańcu Starego Miasta. Rynek Nowomiejski był niegdyś centrum odrębnego miasta. Posiadał też własny ratusz, który stracił swój status po połączeniu obu miast w XV wieku, a następnie – w XIX wieku – został rozebrany.

Rynek Nowego Miasta otoczony jest ze wszystkich stron pięknymi fasadami kamienic, które przenoszą odwiedzających w zamierzchłe okresy Polski. Jest to mieszanka różnorodnych stylów – od gotyku po renesans, barok i neoklasycyzm.

Na Rynku Nowomiejskim w Toruniu stoją też dwie okazałe kamienice barokowe. Są to dawne karczmy, których wnętrza stworzono w XV wieku. Rynek Nowego Miasta w Toruniu to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów.

Rynek Staromiejski w Toruniu

Jest to miejsce, gdzie wszystko się zaczęło. Ten fantastyczny plac rynkowy powstał w latach 1252-1259 i do dziś stanowi serce miasta. W średniowieczu – wzdłuż zachodniej pierzei – odbywały się turnieje, a pod pręgierzem mordowano i karano rzezimieszków.

Oczywiście najwięcej uwagi przyciąga Ratusz Staromiejski. Jednak nie powinniśmy pomijać historycznych kamienic dla kupców i szlachty oraz kilku innych mniejszych zabytków na rynku. Jednym z nich jest Centrum Kultury Dwór Artusa – niegdyś kolebka życia społecznego i politycznego kupców w Mieście Krzyżackim, a obecnie piękny zabytek z neorenesansową fasadą z końca XIX wieku.

Koniecznie musimy też zobaczyć Pocztę Główną w Toruniu, zbudowaną w latach 80. XIX wieku w czasach Cesarstwa Niemieckiego. Posiada neorenesansowy szczyt, który stanowi bardzo szczegółowe zwieńczenie ratusza.

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz Staromiejski w Toruniu należy do grupy najwspanialszych dzieł świeckiej architektury średniowiecznej w Europie. Z tego też powodu toruński ratusz nie może narzekać na brak odwiedzających.

Architektura obiektu sięga połowy XIII wieku, natomiast trwalsze prace wykonano pod koniec XIII wieku – w latach 90. Cała budowa przebiegała pod okiem wielkiego mistrza krzyżackiego Konrada von Wallenrode. W tym czasie Toruń znajdował się w apogeum miasta hanzeatyckiego, czego dowodem jest także wielkość ratusza.

W tamtych czasach parter i dziedziniec przeznaczone były dla kupców. Z kolei decyzje rządowe zapadały na wyższych poziomach. Jak można dzisiaj zauważyć, Ratusz Staromiejski w Toruniu odznacza się nieco manierystyczną architekturą. A to dlatego, że został przebudowany na początku XVII wieku.

Wewnątrz ratusza znajduje się muzeum historii miasta, a także długie schody prowadzące na szczyt wieży – najstarsza część budynku. Jeżeli uda nam się zaliczyć tę wspinaczkę, będziemy mogli podziwiać Stare Miasto z dużej wysokości. Można śmiało rzec, że Ratusz Staromiejski to jeden z najstarszych zabytków Torunia.

Bydgoskie Przedmieście w Toruniu

Przebywając na prawym brzegu Wisły, warto poświęcić trochę czasu na eksplorowanie dzielnicy graniczącej od zachodu ze Starym Miastem. Bydgoskie Przedmieście było niegdyś tylko tym, na co wskazuje jego nazwa. Powstało pod koniec XIX wieku na obrzeżach Parku Miejskiego. A teraz stanowi jedną z głównych części miasta.

Poza Starym Miastem jest to najczęściej odwiedzane miejsce w Toruniu. Jest tutaj wiele popularnych zabytków m.in. drobiazgowo zaprojektowane kamienice, odrestaurowane po dziesięcioleciach PRL-owskich zaniedbań.

Bydgoskie Przedmieście to jedno z najlepszych miejsc na spacer w Toruniu. Drugim jest Park Miejski, gdzie znajduje się ogród zoologiczny i botaniczny.

Kamienica pod Gwiazdą w Toruniu

Ze wszystkich zabytków zwróconych w stronę Rynku Starego Miasta, ten włoski budynek barokowy prawdopodobnie jest najbardziej urzekający. Obiekt jest znacznie starszy niż jego XVII-wieczna fasada, którą wzniesiono w XIII wieku.

Później kamienica stała się domem włoskiego humanisty i pisarza Filippo Buonaccorsi – wychowawcy synów króla Kazimierza Jagiellończyka pod koniec XV wieku.

Zewnętrzna część budynku to szczegółowa sztukateria z motywami owoców i kwiatów, powstała w 1697 roku. Z kolei nazwa kamienicy pochodzi od złotej gwiazdy na szczycie fasady, która została tam umieszczona podczas przebudowy.

Wnętrze obiektu posiada bogato rzeźbione schody z drewna i malowane belki stropowe. Zarówno schody, jak i belki stropowe, są identyczne jak w XVIII wieku. Możemy też zdecydować się na sprawdzenie rewelacyjnej kolekcji malarstwa, rzeźby i sztuki użytkowej z Chin, Indii, Japonii, Wietnamu i Korei.

Jak widać, Toruń ma jedne z najciekawszych atrakcji w Polsce.

Najciekawsze atrakcje w Toruniu

Toruń to miasto wielu zabytków, atrakcji, rozrywek i rozmaitych form wypoczynku. Jednak najciekawsze atrakcje Torunia to także jedne z najstarszych. Przyjrzyjmy się zatem, jakie z nich zasługują na szczególną uwagę.

Katedra św. Janów w Toruniu

Stając twarzą w twarz z tym późnogotyckim cudem przy ulicy Żeglarskiej, trudno nie wpaść w zachwyt, patrząc na potężną wieżą zachodnią. Jeśli interesuje nas średniowieczna historia, powinniśmy się nie spieszyć z zakończeniem wizyty, ponieważ katedra skupia w sobie masę dzieł sztuki i zabytków.

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu to przede wszystkim bajeczne freski w prezbiterium, które pochodzą z XIV wieku. Te wspaniałe dzieła sztuki przedstawiają Ukrzyżowanie Jezusa i Sąd Ostateczny.

Nawiązując do tematu Kopernika, w kaplicy poświęconej astronomowi znajduje się XIII-wieczna chrzcielnica użyta podczas jego chrztu w 1473 roku. Mieszczą się tam także XVIII-wieczne popiersie i pomnik nagrobny.

Na wieży znajduje się Tuba Dei (Trąba Boża). Jest to największy średniowieczny dzwon w Polsce, ważący prawie 7,5 tony. Ten dudniący gigant został odlany w 1500 roku. Jeżeli mamy się za miłośników zabytków, katedra św. Janów to jedno z najciekawszych miejsc w Toruniu.

Ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu

Zamek został splądrowany w 1454 roku – podczas powstania przeciwko Zakonowi Krzyżackiemu. Dlatego wcale nie dziwi fakt, że na wschód od Starego Miasta zachowały się jedynie niewielkie pozostałości starego zamku krzyżackiego.

Do lat 60. XX wieku miejsce to było w większości zapomniane. Obiekt wzbudził ogromne zainteresowanie dopiero po tym, jak ruszyły wykopaliska, które ujawniły podziemne komnaty. Dzisiaj komnaty te dostępne są dla zwiedzających.

Można nawet zajrzeć do kuchni i poznać dietę rycerską, a przy okazji zobaczyć, co w typowy dzień trzymano w spiżarni. Inne atrakcje do zwiedzania to dormitorium, w którym tablice informacyjne opisują codzienne życie zakonu, a także odrestaurowane sklepienia i czynna mennica na podzamczu.

W ruinach starej kaplicy znajduje się również zestaw replik machin oblężniczych – prawdziwa gratka dla entuzjastów taktyk i strategii bitewnych.

Średniowieczne mury Torunia

Mury Torunia są równie stare, jak samo miasto. Sięgają połowy XIII wieku. Wraz z rozwojem miasta w późnym średniowieczu mury również zostały rozbudowane i wzmocnione. Zachowało się też kilka dużych kawałków, w tym dziewięć bram i wież.

Najbardziej kompletna sekcja rozciąga się na około 100 metrów wzdłuż Wisły, zaczynając na zachodzie od Krzywej Wieży w Toruniu. Po krótkim spacerze dotrzemy do Bramy Mostowej, wzniesionej po raz pierwszy w 1432 roku. Nazwa pochodzi od drewnianego mostu, który kiedyś przecinał rzekę w tym miejscu. Natomiast pod Bramą Mostową znajduje się ostrołukowy portal.

Mniej więcej z tego samego okresu pochodzi imponująca Brama Klasztorna w stylu gotyku flamandzkiego. Jest wysoka na pięć pięter.

Krzywa Wieża w Toruniu

W południowo-zachodnim narożniku średniowiecznych murów obronnych Torunia znajduje się nieco przekrzywiona wieża. Wykonany pod koniec XIII wieku budynek z czerwonej cegły jest nachylony pod kątem 1,46 metra od rzeki, przez co „zwisa” nad ulicą.

Nawet jeśli Krzywa Wieża w Toruniu powstałaby dzisiaj i tak zaczęłaby się przechylać. A to dlatego, że została zbudowana na niestabilnej glebie gliniastej.

Oczywiście wokół Krzywej Wieży krążą też różne legendy. Jedna z zabawnych opowieści głosi, że wieża była kiedyś zaprzyjaźniona z Wisłą, więc rzeka zbliżyła się do niej.

Jeżeli interesują nas unikalne atrakcje i zabytki w Toruniu, wyprawa na Krzywą Wieżę będzie, jak znalazł.

Spichlerze Toruńskie

Liczne spichlerze na ulicach Torunia świadczą o średniowiecznej potędze miasta. Te gotyckie budowle sięgają czasów, gdy miasto było członkiem Hanzy od XIII do XV wieku.

W Toruniu ostało się 30 spichlerzy z prawie 100, jakie znajdowały się w mieście, gdy było u szczytu swojej potęgi. Obecnie większość spichlerzy przekształcono w budynki mieszkalne. Aczkolwiek można je odróżnić od toruńskich kamienic po licznych otworach półkolistych w ścianach.

Co jeszcze warto zwiedzić w Toruniu?

W tym pięknym mieście z piernika możemy zawiesić nasze oczy nie tylko na zabytkach. Są także rozmaite muzea i pomniki, w tym planetarium z jedną z największych kopuł w Polsce i platforma widokowa ukazująca przepiękną panoramę Torunia.

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Szukacie najlepszego miejsca w Toruniu na skosztowanie pysznych łakoci? Żywe Muzeum Piernika na Starym Mieście to spichlerz z początku XIX wieku, gdzie znajduje się działająca rekonstrukcja renesansowej piekarni. Jest to jedna z najsmaczniejszych lokalizacji w Toruniu.

Mamy tutaj również okazję na uczestniczenie w tradycyjnej metodzie przyrządzania pierników. Będzie to oczywiście wymagało przesiania mąki i odmierzenia określonych przypraw w celu przygotowania ciasta. Z kolei uzyskane ciasto powędruje potem do starych drewnianych forem.

W 2014 roku otwarto też nową wystawę pokazującą uprzemysłowienie wyrobu pierników na przełomie XIX i XX wieku. Cel ten można było osiągnąć dzięki zestawom oryginalnych maszyn i form niemieckich.

Planetarium w Toruniu

Z racji tego, że jesteśmy w mieście, w którym urodził się Kopernik, dobrze jest spędzić trochę czasu na rozmyślaniu o kosmosie. Planetarium to jedna z najlepszych atrakcji na drodze zwiedzania Torunia.

Planetarium zostało otwarte w 1994 roku i mieści się w przebudowanym zbiorniku gazu z okresu odrodzenia gotyckiego z 1860 roku. Można tu obejrzeć pięć anglojęzycznych programów poruszających takie tematy, jak Układ Słoneczny i największe znane obiekty we wszechświecie.

Najnowocześniejszy projektor Planetarium został wyprodukowany przez niemiecką firmę optyczną Zeiss i wyświetla swoje obrazy na kopule o średnicy 15 metrów – jednej z największych w Polsce. Na parterze budynku znajduje się Orbitarium. Jest poświęcone misji Cassini, która dziesięć lat temu przesłała obrazy Saturna i wylądowała sondą Huygens na jednym z jego księżyców – Tytanie.

Pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu

Jeśli potrzebujemy miejsca na romantyczną schadzkę w Toruniu, nie musimy szukać dalej niż pomnik Mikołaja Kopernika przed Ratuszem, który wznosi się wysoko nad stolikami kawiarnianymi.

Na pięciometrowym piedestale posąg jest dwukrotnie większy i ukazuje słynnego astronoma w stroju akademickim. Pomnik Mikołaja Kopernika w lewej ręce trzyma astrolabium, a jego prawy palec wskazujący wskazuje na niebo – z wiadomych względów. Obiekt powstał w 1853 roku – po ponad 14 latach gromadzenia funduszy.

Na cokole znajduje się napis niemieckiego erudyta Aleksandra von Humboldta: „Nicolaus Copernicus Thorunensis, terrae motor, solis caelique stator” („Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo”).

Fontanna Cosmopolis w Toruniu

Zwiedzając Toruń i jego atrakcje, musimy zatrzymać się przy fontannie Cosmopolis. Jest to kolejny stosowny hołd złożony Kopernikowi, który znajduje się na zachodnim skraju Starego Miasta, zaraz obok uniwersyteckiego budynku Harmonica.

Zaprojektowana przez miejscowego artystę Zbigniewa Mikielewicza fontanna została uruchomiona w 2008 roku. Projekt inspirowany jest przełomową pracą Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Przez granitową podstawę wytryskuje 113 strumieni, które „kreślą” orbity takich planet jak Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz i Saturn. Najwyższy strumień, który wytryskuje na wysokość pięciu metrów, znajduje się w centrum fontanny i reprezentuje słońce.

Latem w godzinach od 21:00 do 00:00 fontanna zaprasza na cztery spektakle świetlno-dźwiękowe, z załączoną ścieżką dźwiękową. Ścieżka ta została napisana specjalnie dla pomnika. A skomponował ją kompozytor Krzesimir Dębski. Oprócz tego można usłyszeć także motywy z filmów, takich jak „Gladiator” albo „Love Story”.

Platforma widokowa – Panorama Torunia

Dla wszystkich, którzy pragną ujrzeć Toruń w pełnej krasie, musimy zaznaczyć, że w tym celu trzeba będzie przeprawić się przez Wisłę. Przy ul. Majdany, na lewym brzegu rzeki, znajduje się platforma widokowa, zapewniająca urzekające i zapierające dech w piersiach widoczki na krajobraz Torunia.

Platforma jest lekko podniesiona i ukazuje panoramę miasta wraz z zabytkową katedrą, która wznosi się za murami. Ponadto, można dostrzec też pozostałości po zamku krzyżackim, dawne spichlerze, wieżę Ratusza Staromiejskiego oraz kilka dachów kamienic mieszczańskich.

Po zachodzie słońca tworzy się bardzo romantyczna atmosfera, szczególnie gdy oświetlenie platformy i jej pomników zaczyna odbijać się w wodach Wisły.

Zakończenie

Niezależnie od tego, czy wybieracie się do Torunia na jednodniową wycieczkę, czy dłuższy urlop, możecie być pewni, że nie będziecie żałować ani jednej minuty spędzonej w tym rozkosznym przybytku polskiej historii i przepysznych pierników. Toruń skrywa w sobie jedne z najlepszych atrakcji i zabytków w Polsce, każdego roku przyjmując w swoje progi rzesze turystów.