"Udręka życia" Hanocha Levina debiutuje na scenie Teatru Horzycy w Toruniu

23 marca, toruński Teatr Horzycy będzie gospodarzem swojej szóstej premiery w tym sezonie teatralnym. Sztuka, która zostanie zaprezentowana, to „Udręka życia”, autorstwa Hanocha Levina. Za reżyserię odpowiada Eva Rysowa, która jest dobrze znana widzom z poprzednich spektakli takich jak „Ćwiczenia stylistyczne”. W tym nietypowym przedstawieniu, publiczność miała okazję do losowania jednego z 99 różnych sposobów przedstawienia tej samej, z pozoru trywialnej historii.

Spektakl „Udręka życia” pod kierownictwem Rysovej to tragiczna komedia ukazująca zawiłe relacje między ludźmi. Prezentuje ona bezkompromisowe i nieocenzurowane oblicze egzystencji, jednocześnie będąc poruszającym namysłem nad kondycją ludzkości.

Akcja dramatu rozgrywa się o drugiej nad ranem. Główny bohater, Lewiwa, spokojnie śpi, podczas gdy Jona, męcząc się niewyspaniem, przewraca się z boku na bok. To wieloletnie małżeństwo cierpi na ciasnotę swojego wspólnego życia. Czy miłość między nimi zamarła? Czy są lepsi w wytykaniu sobie nawzajem błędów niż w okazywaniu miłości? Jak na to reagują ich sąsiedzi? Kto z tej grupy jest najbardziej samotny? I dlaczego nikt nie pyta o zdanie Ursusa maritimusa?

Twórca sztuki, Hanoch Levin, jest uważany za najwybitniejszego dramaturga izraelskiego pochodzenia polskiego. W 1935 roku jego rodzice opuścili Łódź i wyemigrowali do Palestyny. Levin, często porównywany do Samuela Becketta, w swoich pracach krytykował politykę Izraela, co wielokrotnie budziło kontrowersje.