torun

Toruński rynek wzbogacił się o ogromny sterowiec

Nad Rynkiem Staromiejskim w Toruniu można podziwiać bardzo nietypową atrakcję. Jest nią „sterowiec WOLNOŚĆ”, który będzie wisiał nad miastem do niedzieli, 15 sierpnia. Ta unikalna instalacja pojawiła się nad głowami mieszkańców w piątek i od razu wzbudziła zachwyt pozytywnie zaskoczonych torunian.

To niecodzienne arcydzieło jest wytworem Centrum Kultury „Dwór Artusa” w Toruniu, które stworzyło sterowiec we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Autorką sterowca jest Katarzyna Łyszkowska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Natomiast sam sterowiec zawieszono między Ratuszem a Dworem Artusa.

Instalacja powstała z myślą o promowaniu wolności i jest cała pokryta malunkami wspierającymi tę szczytną ideę. W większości przypadków te symboliczne tatuaże sterowca są pomysłami nadesłanymi przez użytkowników Internetu. Ponadto, sterowiec wyróżnia się nie tylko ogromnym balonem z symbolami wolności, ale także dużym sercem, które podwieszono na miejscu gondoli. Dodatkową atrakcją tego olbrzyma jest fakt, że po zachodzie słońca będzie podświetlany dla jeszcze bardziej spektakularnego efektu.

Jednakże to nie koniec „lotnych” atrakcji Torunia. 19 sierpnia nad miastem unosić się będzie 17 załogowych balonów. A wszystko za sprawą Międzynarodowych Zawodów Balonów Wolnych o Puchar Gordona Bennetta, których inauguracja odbędzie się na toruńskim lotnisku sportowym. A więc jest to nie lada gratka dla wszystkich miłośników podniebnych balonów.