Parki kieszonkowe w Toruniu!

Mieszkańcy Torunia mają znakomite pomysły, jeśli chodzi organizację przestrzeni publicznej. Jednym z nich są tak zwane parki kieszonkowe. Jesteście ciekawi, ile takich parków już wkrótce uświetni Toruń? Zapraszamy do czytania!

Park kieszonkowy, co to jest?

Jak sama nazwa wskazuje, mocną stroną parku kieszonkowego na pewno nie jest jego rozmiar. To przestrzeń zajmująca od 300 do 5000 metrów kwadratowych. W takim parku znajduje się królestwo zieleni, są drzewa, rośliny, trawa i ławeczki. Taka organizacja przestrzeni miejskiej pozwala na podniesienie komfortu mieszkańców.

Wystarczy kilka parków kieszonkowych w mieście, by każdy mógł na chwilę zatrzymać się i odpocząć w cieniu drzewa, niezależnie od tego, w jakiej części miasta aktualnie się znajduje. Dzięki temu, że zajmują niewiele miejsca, parki kieszonkowe są stosunkowo łatwe do wkomponowania w istniejącą już strukturę miejską. I mimo niewielkich rozmiarów, naprawdę robią różnicę.

Im więcej drzew i roślin w mieście, tym niższa temperatura latem i czystsze powietrze. W obliczu tak licznych wycinek drzew konieczne jest myślenie o nowych nasadzeniach i świetną ku temu okazją są właśnie parki kieszonkowe.

Trzy parki kieszonkowe powstaną w Toruniu już niedługo!

Mieszkańcy Torunia zaproponowali aż 60 lokalizacji, które ich zdaniem byłyby świetne dla takiego mini parku. Jednego z wielu, ma się rozumieć. Z kolei władze miasta wyznaczyły 23 lokalizacje, które są zgodne z planami mieszkańców i przy okazji możliwe do zrealizowania. Wkrótce powstaną 3 pierwsze parki kieszonkowe w mieście. W ten sposób miasto stara się również zaadoptować do postępujących zmian klimatycznych.

To jednak nie wszystkie rewelacje. Toruńskie parki będą naśladować wybrane kraje, a więc będą składać się z roślinności typowej dla danego państwa. Na początek planowane są parki kieszonkowe wzorowane na Grecji, Holandii i Szwajcarii. Parki będą pełniły funkcję rekreacyjną, edukacyjną i ochronną. Planowane jest posadzenie specjalnych odmian roślin, które wykazują silne działanie bakterio i grzybobójcze, a także hamują rozwój wirusów.