Toruń – gospodarzem Mistrzostw Polski w boksie olimpijskim

W okresie od 4 do 10 grudnia 2023 roku, Toruń staje się centrum polskiego boksu. To właśnie tam rozpoczną się Mistrzostwa Polski dla kobiet i mężczyzn w tej olimpijskiej dyscyplinie sportowej.

Prezydent miasta, Michał Zaleski, podczas uroczystej inauguracji mistrzostw, która miała miejsce 6 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ulicy Szosa Chełmińska, podkreślił, że to pierwszy raz w historii, gdy Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorów i Seniorek w Boksie Olimpijskim. Zwrócił uwagę również na wyjątkowość tego roku, który jest rokiem obchodów setnej rocznicy powstania Polskiego Związku Bokserskiego. Wśród obecnych na ceremonii byli także Michał Ramlau – wicestarosta toruński, Grzegorz Nowaczek – prezes Polskiego Związku Bokserskiego, Maciej Demel – zastępca prezesa PZB oraz Grzegorz Rybiałek – szef zarządu Energy System Toruń sp. z o.o.

Po ceremonii otwarcia zawodów, na ringu odbyły się pierwsze eliminacje męskie.

W Mistrzostwach Polski w Boksie Olimpijskim udział bierze 251 zawodników z ponad 100 klubów z całego kraju. Wśród nich jest 176 mężczyzn i 75 kobiet. Zawodniczki rywalizują w 12 kategoriach wagowych, a zawodnicy – w 13.

Przedstawicielami Torunia jest piątka zawodników z toruńskiego klubu MKSW Pomorzanin. Są to Aneta Rygielska (kategoria wagowa 66 kg), Natalia Rok (50 kg), Barbara Marcinkowska (70 kg), Mikołaj Tobera (71 kg) oraz Jakub Nowakowski (92 kg).