Pikieta przed Uniwersytetem Mikołaja Kopernika

Związkowcy zorganizowali pikietę przed rektoratem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Domagają się godnych zarobków dla pracowników administracji i obsługi uczelni. Co więcej wiadomo o tym strajku? Sprawdzamy!

Chodzi o wynagrodzenie

Przedstawiciele kilku związków, w tym Międzyzakładowej Ķomisji OPZZ Incjatywa Pracownicza, KU NSZZ Solidarność oraz Związku Zawodowego Pracowników Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera z Bydgoszczy, wzięli udział w pikiecie. Związkowcy zwracają uwagę, że położenie pracowników UMK w Toruniu w kwestii wynagrodzeń znacząco odbiega od sytuacji na innych uniwersytetach. Pracownicy gospodarczy UMK pikietowali już przez kilka dni przed rektoratem.

Jakie są prośby strajkujących?

Pracownicy informują o niskich zarobkach, które po 20 latach pracy wynoszą nieco ponad 2,6 tys. zł pensji zasadniczej. Rektor UMK postanowił uhonorować pracowników 1000 zł brutto nagrody lub premią z okazji dorocznego święta uczelni, które odbyło się wczoraj, w dniu urodzin patrona. Przypomnijmy, że 19 lutego, przypadła w tym roku w 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika.