Nowy mural w Toruniu

Aby uczcić 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika w Toruniu, stworzono nowy mural przedstawiający słynnego astronoma. Pojawi się na ścianie budynku wieżowego przy ulicy Suleckiego 2. To już trzeci mural w Toruniu przedstawiający Kopernika. Przypomnijmy, że pozostałe znajdują się na szpitalu miejskim i wieży przy ulicy Lubickiej.

Inspiracja dorobkiem Stanisława Szukalskiego

Nowy mural, inspirowany jest pracami znanego artysty i rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego stworzonymi z okazji 500. rocznicy urodzin Kopernika. Malunek będzie miał powierzchnię około 270 metrów kwadratowych. Projekt zaplanowano na pierwszą połowę tego roku. Fundusze na mural zostały przekazane przez Fundację Kapsuła.

Pozostałe murale Kopernika

W zeszłym roku na elewacji Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu odsłonięto kolejny mural przedstawiający Kopernika. Na konkurs zgłoszono jedenastu różnych projektów, a projekt Synteza nauk kopernikańskich autorstwa Jakuba Brodzika otrzymał najwyższą ocenę. Ten mural przedstawia Kopernika z astrolabium. Kopernik pojawia się również, choć nie w roli głównej, na murale przy ulicy Ciasnej. Stworzył go  Andrzeja Poprostu, lokalny artysta i laureata Złotej Karty „Nowości” w 2018 roku. Grafika jest inspirowana średniowiecznym motywem Tańca Śmierci, z procesją, w której po łodzi symbolizującej śmierć podążają rybak, czarownica, mnich z ryjówką, błazen, mieszczanin, a na końcu sam Kopernik.