Padł rekord zakażeń koronawirusem w regionie! 

W środę padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Odnotowano kolejne, potwierdzone 54 przypadki w województwie kujawsko-pomorskim. Jak dotąd to największa ilość przypadków, od początku pandemii. Wiadomo również, gdzie odnotowano najwięcej przypadków. Należy pamiętać, że każda osoba, która miała styczność z zakażonym, musi to niezwłocznie zgłosić sanepidowi i poddać się testowi na koronawirusa. Jeżeli test wyjdzie pozytywnie, pacjenta czeka kwarantanna. Należy również w takiej sytuacji poinformować wszystkie osoby, z którymi mieliśmy kontakt. 

Skąd pochodzą chorzy?

W imieniu wojewody kujawsko-pomorskiego, rzecznik Adrian Mól przekazał informację, że kolejne 54 przypadki w regionie, pochodzą z Bydgoszczy (3 osoby), Inowrocławia (3 osoby), Torunia (9 osób), Włocławka (1 osoba), Grudziądza (9 osób), powiatu brodnickiego (2 osoby), z powiatu grudziądzkiego (2 osoby), powiatu chełmińskiego (1 osoba), z powiatu inowrocławskiego (1 osoba), z powiatu lipnowskiego (1 osoby), z powiatu świeckiego (2 osoby), z powiatu nakielskiego (2 osoby), z powiatu toruńskiego (2 osoby), z powiatu tucholskiego (1 osoba), z powiatu włocławskiego (11 osób), z powiatu wąbrzeskiego (1 osoba) oraz z powiatu żnińskiego (1 osoba).

450 zakażonych, gdzie są największe ogniska?

Obecnie w powiecie toruńskim jest prawie 450 osób zakażonych koronawirusem. Oczywiście, jeżeli mówimy o potwierdzonych przypadkach. Najgorsza sytuacja jest w Całodobowym Ośrodku Wsparcia „Samarytanin” przy ulicy Świętej Faustyny w Toruniu. W ubiegłym tygodniu wykryto 13 przypadków zakażeń. Jak informuje pani Małgorzata Litwin z Urzędu Miasta Torunia, wyniki dodatnie uzyskano u trzech podopiecznych oraz trzech osób z personelu. Obecnie w placówce przebywa 6 zarażonych podopiecznych, a pięcioro jest hospitalizowanych. Dwoje pacjentów zmarło. Rodziny pracowników również przebywają na kwarantannie.

Warto jednak mieć na uwadze, że osoby przebywające w ośrodku to ludzie starsi i często przewlekle chorujący. 

Szkoły i inne placówki

Jedna klasa ze Szkoły Podstawowej nr 23 przebywa na kwarantannie wraz z dwoma nauczycielami. Odnotowano również pojedyncze przypadki zakażeń:

  • w szkole muzycznej,
  • ZSMEiE,
  • I LO,
  • IV LO, 
  • ZSOiT nr 13, 
  • SP nr 15,
  • SP nr 7
  • SP nr 18
  • Żłobku Miejskim nr 2
  • PM nr 2

Odnotowano również zakażenie o jednego z pracowników Miejskiego Zarządu Dróg, w związku z czym prowadzone jest dochodzenie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.