Otwarcie największej wystawy "Nowej ekspresji" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Wieczorem piątkowym, w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej miało miejsce uroczyste otwarcie dotychczas najobszerniejszej ekspozycji zatytułowanej „Nowa ekspresja”. Tę unikalną kolekcję stanowi przegląd dzieł polskich artystów niezależnych z lat 80. ubiegłego wieku. Na wystawie zaprezentowano prace takich twórców jak Sylwester Ambroziak, Zbigniew Dowgiałło czy Waldemar Fydrych znany jako „Major”.

Krzysztof Stanisławski, dyrektor CSW, podczas wernisażu wystawy wyraził swoje emocje związane z owocem wieloletniej pracy: „Ta wystawa to efekt 40 lat mojej pracy i ponad 40 lat pracy osób stojących za mną. Pokazujemy prace 37 artystów, a wszystkich obiektów na tej wystawie jest 400. Takiej wystawy +Nowej ekspresji+ jeszcze nigdy nie było. Ze smutkiem dodam: boję się, że już nie będzie. Cieszmy się tą wystawą dzisiaj. Tak dużych wystaw w Polsce się już w zasadzie nie robi”.

„Nowa ekspresja” prezentuje różnorodną twórczość artystów z kręgu niezależnej sztuki lat 80. Znajdziemy tu zarówno klasyczne prace dla tego kierunku, jak i mniej znane, a nawet niemal nieznane obrazy, rysunki i instalacje. Dyrektor Stanisławski podkreślił, że niektóre eksponaty zostały dosłownie wydobyte ze strychów i są prezentowane po raz pierwszy od 40 lat. Niektóre z nich odbiorcy mogli już wcześniej zobaczyć, ale np. po ciemku w kościele w latach 80.

Warto dodać, że CSW w Toruniu jest obecnie największą przestrzenią wystawienniczą dla sztuki współczesnej w Polsce. Jak zaznaczył dyrektor CSW, centrum dysponuje ponad 4 tysiącami metrów kwadratowych przestrzeni.