Jaka będzie zima w Toruniu? Znamy pierwsze prognozy!

Dużo śniegu, siarczyste mrozy, a może zima niczym z bajki? Jaka czeka nas zima tego roku w Toruniu? Niestety, o pięknej, białej, malowniczej zimie możemy zapomnieć. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej właśnie przedstawił symulację pogodową dla Torunia. Prognozy nie pozostawiają złudzeń.

Dodatnia temperatura, wilgoć i opady

Średnia temperatura wyliczona dla Torunia na listopad to około +5 stopni Celsjusza. Grudzień zapowiada się chłodniejszy, jednak w dalszym ciągu dodatni, + 2,1 st. Celsjusza. Styczeń ma okazać się najzimniejszy, jednak tutaj również bez siarczystych mrozów, mniej niż jeden stopień na minusie. W grudniu i dalszych miesiącach możemy również spodziewać się opadów poniżej normy, jednak do tego czasu, mokro i wilgotno. Oznacza to, że czekają nas raczej kolejne święta bez śniegu, za to brudne, szare i mokre. Powodem zmian, które obserwujemy od jakiegoś czasu, są zmiany klimatyczne, które są nieuniknione i naturalne.

Mamy już jesień, a zima za pasem

Dwudziestego drugiego września oficjalnie pożegnaliśmy astronomiczne lato i powitaliśmy astronomiczną jesień. Chociaż do niedawna pogoda jeszcze była słoneczna i ciepła, teraz już możemy spodziewać się raczej więcej jesiennych dni. O ile jeszcze parę dni temu mogliśmy cieszyć się temperaturami powyżej 20 stopni, obecnie temperatura będzie oscylować w okolicach piętnastu stopni Celsjusza, oraz pojawią się intensywne opady deszczu.

Zima przyjdzie szybciej?

Synoptycy jednak informują, że jeżeli faktycznie oprzemy prognozy na podstawie samych obliczeń, to zima może przyjść do nas szybciej, niż nam się wydaje. Największe mrozy jednak przypadną dopiero na luty. Temperatura podobno ma wówczas osiągnąć nawet minus dziesięć stopni. Dla fanów śniegu małe pocieszenie- mają pojawić się również, lekkie opady białego puchu. Być może pierwszy atak zimy odczujemy już w Październiku w wyniku gwałtownego spadku temperatury.