Zakaz wstępu na poligon. Toruńska policja monitoruje!

Wszystkich amatorów spacerów oraz grzybiarzy informujemy, że na poligonie i w pobliskich lasach prowadzone są patrole mundurowych. Policja, Strażnicy Leśni oraz Żandarmeria Wojskowa, przeprowadza regularnego kontrole, celem zapewnienia bezpieczeństwa.

Kontrola dla dobra spacerowiczów

Jak mówi asp. Wojciech Chrostowski z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, kontrole są po to, aby przestrzegany był zakaz wjazdu i wejścia na teren wojskowy. Wejście na teren poligonu grozi mandatem. Przebywanie bowiem na terenie poligonu stwarza zagrożenie, nie tylko dla wojskowych, który na tym terenie mają ćwiczenia, ale również wówczas, gdy żadne działania nie są prowadzone. Zbieranie grzybów, czy spacerowanie nie wchodzi w grę. Poligon jest zamknięty dla osób postronnych i nieupoważnionych.

Kara za wejście na teren poligonu

Każda osoba która, wejdzie na teren poligonu i zignoruje zakaz wstępu, musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Tylko w ciągu jednego weekendu funkcjonariusze ukarali mandatami 13 osób, a 21 pouczyli. Warto jednak dodać, że przez poligon przebiega droga służewska, przez którą można przejeżdżać, pod warunkiem, że w tym czasie nie są prowadzone ćwiczenia wojskowe. Jednakże na całym odcinku, nie wolno się zatrzymywać na poboczu oraz jezdni.

Chodzi o bezpieczeństwo

Podczas ćwiczeń wojskowych używana jest broń oraz materiały wybuchowe. Te ostatnie często pozostają na poligonie. Czasem są nieruszone, czasem są to tzw. niewybuchy. Jest to realne zagrożenie dla spacerowiczów. Teren wojskowy nie jest miejscem przeznaczonym do spacerów, czy rekreacji. Ma on służyć wojsku, dlatego kontrole są zasadne i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Mundurowi apelują o odpowiedzialność. Jak dodaje Wojciech Chrostowski z KMP Toruń, na całym terenie możemy natknąć się na niewybuchy oraz inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty pozostałe po ćwiczeniach, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci.