Grudziądz – tramwaj uderzył w betoniarkę 

Jakiś czas temu miał miejsce tragiczny wypadek w Grudziądzu. Na skrzyżowaniu ulicy Chełmińskiej i Tytoniowej, tramwaj przewożący pasażerów, zderzył się z betoniarką. Niestety nie obyło się bez ofiar, do szpitala trawiła jedna osoba. Winny całego zdarzenia był kierowca betoniarki, który podczas pracy był pod wpływem alkoholu.

Feralny poranek

Chwilę po godzinie 10:00, 23 września betoniarka wyjeżdżała z ulicy Chełmińskiej, na Tytoniową. Kierowca nie zachował ostrożności, zignorował również przepisy i wymusił pierwszeństwo nadjeżdżającemu tramwajowi. Kierowca betoniarki, jak się okazało, był nietrzeźwy. Nie obyło się jednak bez ofiar, nieodpowiedzialnego kierowcy. Trzy osoby uskarżały się na dolegliwości wywołane stłuczką, dwie udało się opatrzeć na miejscu, jednak jedna osoba wymagała hospitalizacji.  Poszkodowany jest również motorniczy tramwaju, który uderzył w betoniarkę. Pojazd również uległ poważnym uszkodzeniom i straty szacuje się w setkach tysięcy złotych. 

Ponad pół promila warte 100 tysięcy złotych

Około 3 godziny trwały czynności związane z zabezpieczeniem miejsca wypadku. Podczas badania alkomatem, okazało się, że kierowca ma ponad pół promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie ulega wątpliwości, że do wypadku doszło z winy kierowcy betoniarki. Miejski Zakład Komunikacji wstępnie oszacował szkody na kwotę ponad 100 tysięcy złotych.  Do czasu zakończenia czynności operacyjnych, ruch tramwajowy został przekierowany na trasę zastępczą z Dworca PKP do Pętli w Tarpnie. Ruch tramwajowy na trasie został dokładnie przywrócony o 13:05 tego samego dnia.

Wypadki komunikacyjne pod wpływem alkoholu w Polsce

Niestety mimo licznych akcji edukacyjnych i apeli Policji, w dalszym ciągu wypadki komunikacyjne pod wpływem alkoholu w naszym kraju są dość powszechne. Szacuje się, że ponad 2700 wypadków rocznie, to kolizje, w których winowajca był pod wpływem alkoholu. Statystyka uwzględnia kierowców, pieszych i rowerzystów. Ofiary śmiertelne wypadków, gdzie sprawca był pod wpływem alkoholu to 11,2 % wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych, ranni stanowią 8,7 %.