Złoty Jubileusz Klubu Laguna 24: 25 lat pływania w płetwach i rekordy Polski

Klub Laguna 24, dla uczczenia swojego ćwierćwiecznego istnienia, przygotował zawody pływackie na basenie Uniwersyteckiego Centrum Sportowego UMK. Zawody odbyły się przy ulicy Św. Józefa w Toruniu, w dniach 1-2 czerwca 2024 roku. Główną atrakcją tych dni był klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach, który odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia, Pawła Gulewskiego.

W środowisku klubu Laguna 24 panowało duże wzruszenie związane z jubileuszem. – To dwadzieścia pięć lat pełnych ciężkiej pracy, ustanawiania nowych rekordów, ale także czas wypełniony radością, przyjaźnią i niezapomnianymi chwilami – mówili członkowie klubu.

Klub Laguna 24 powstał w Toruniu w czerwcu 1999 roku i od początku działał we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 24 im. Bohaterów Września 1939 w Toruniu. Założycielami i pierwszymi trenerami klubu byli Jacek Mazurkiewicz oraz Stanisław Byrski.

Główną dyscypliną klubu jest finswimming, czyli pływanie w płetwach. Zawodnicy rywalizują na dystansach od 25 metrów (dla młodszych) aż do 1500 metrów na basenie, oraz od jednego do pięciu kilometrów w otwartych akwenach. Styl pływania zależy od rodzaju płetw i sposobu oddychania – może to być pływanie pod wodą na bezdechu (apnea) w monopłetwie, pływanie pod wodą z aparatem tlenowym (immersion) również w monopłetwie, pływanie na powierzchni w płetwach podwójnych (bifins) lub na powierzchni w monopłetwie (surface). Prędkość zawodników podczas pływania w płetwach przekracza znacznie te osiągane podczas klasycznego stylu pływackiego.

W naszym kraju funkcjonuje ponad 20 klubów, które oferują finswimming, natomiast na całym świecie liczbę tych instytucji szacuje się na około 500. Laguna 24 z Torunia jest jednym z czołowych klubów tego typu w Polsce. Aktualnie klub posiada ponad 30 rekordów Polski, we wszystkich kategoriach wiekowych. Wśród nich znajdują się takie osobistości jak Wojtek Majewski, którego rekordy nie zostały pobite od 20 lat, czy obecna rekordzistka klubu – Jolanta Siódmiak.

Zawodnicy z Laguny 24 od lat osiągają również sukcesy na arenie międzynarodowej. Na ich konto przypisane są między innymi: wygrana w klasyfikacji klubów podczas 1 rundy Pucharu Świata w 2008 roku, ustanowienie rekordu świata sztafety mężczyzn 4 x 100bf podczas 3 rundy Pucharu Świata w 2011 roku, zdobycie brązowego medalu przez Michalinę Demską podczas Mistrzostw Świata Juniorów w 2012 roku, zwycięstwo w klasyfikacji klubów podczas 4 rundy Pucharu Świata w 2015 roku oraz złoty i brązowy medal zdobyty przez Jolantę Siódmiak podczas Mistrzostw Europy Juniorów w 2022 roku.