Zawieszone śledztwo dotyczące nieprawidłowości w toruńskim WORD może zostać wznowione

Od niemal trzech lat, Prokuratura Rejonowa Toruń-Wschód prowadzi dochodzenie, mające na celu wyjaśnienie potencjalnych nieprawidłowości w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) w Toruniu. Niestety, czas mija, a kres śledztwa nadal nie jest widoczny. Informacje uzyskane przez lokalne media „Nowości”, sugerują, że postępowanie zostało zawieszone i to na nieokreślony okres czasu.

O decyzji o zawieszenia śledztwa poinformował nas Przemysław Oskroba, nowo mianowany szef Prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód. Jak wyjaśnił, prokurator prowadzący sprawę zdecydował o zawieszeniu dochodzenia w oczekiwaniu na informacje od Najwyższej Izby Kontroli dotyczące ewentualnej kontroli w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. W przypadku pozytywnej decyzji, prokuratura będzie czekać na wyniki kontroli i na ich podstawie podejmie decyzję co do dalszych losów sprawy.

Trzy lata temu rozpoczęto śledztwo w kierunku dyrekcji WORD w Toruniu. Zgodnie z publicznie dostępnymi informacjami, większość zawiadomień pochodziła od „Solidarności 80”. Celem śledztwa było ustalenie, czy kierownictwo WORD przekraczało swoje uprawnienia.

Wszystko zaczęło się w lutym 2021 roku, kiedy grupa egzaminatorów z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu zgłosiła, iż doszło do przestępstwa. Według ich informacji, dyrektor WORD i nadzorujący egzaminator dopuścili się nierównego traktowania kursantów. Jak twierdzili, były to wręcz przymusy dotyczące niesprawiedliwej oceny kandydatów na kierowców!