Zatrzymanie 37-latka z nielegalnym tytoniem o wartości pół miliona złotych

W ostatnim czasie, policja z oddziału prewencji w Bydgoszczy, pracująca na terenie Torunia, udaremniła próbę przewiezienia ponad 1,5 tony nielegalnego tytoniu. 37-letni kierowca Fiat Ducato, jadący w kierunku Torunia drogą krajową nr 15, został zatrzymany podczas patrolu. Funkcjonariusze zauważyli podejrzenie o przeładowanie pojazdu przez niskie zawieszenie nad jezdnią. Zdecydowali o zatrzymaniu pojazdu do kontroli drogowej.

Mimo sygnałów do zatrzymania ze strony policji, kierowca kontynuował jazdę. Dopiero po kilkukilometrowym pościgu mundurowi zdołali go zatrzymać. Jak się okazało, mężczyzna celowo próbował uniknąć interakcji z funkcjonariuszami – wyjaśnia asp. Dominika Bocian, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.

Po dokonaniu przeszukania samochodu, w jego bagażniku odkryto kartony wypełnione sprasowanymi liśćmi tytoniu. Na miejsce wezwano funkcjonariuszy specjalizujących się w zwalczaniu przestępczości gospodarczej z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu. Ich ekspertyza potwierdziła, że w samochodzie przewożone było ponad 1,5 tony nielegalnego tytoniu. Oznacza to, że Skarb Państwa mógłby ponieść straty na kwotę ponad miliona złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.

37-latek z Torunia teraz stawić musi czoło surowym konsekwencjom. Grozi mu bowiem kara do 5 lat pozbawienia wolności za próbę omijania obowiązków podatkowych poprzez nielegalny obrót tytoniem.