Zasady bezpieczeństwa podczas grzybobrania

Grzybobranie jest jednym z ulubionych zajęć Polaków, gwarantującym kontakt z naturą i relaks. W tym czasie, kiedy piesze wycieczki do lasu są na porządku dziennym, warto przypomnieć o kilku kluczowych zasadach bezpieczeństwa, które umożliwią nam bezproblemowe i bezpieczne cieszenie się tym hobby.

Staranność to atut, który może okazać się niezwykle przydatny podczas planowania wyjazdu na grzyby. Policja zaleca przeglądanie mapy obszaru, który zamierzamy przemierzyć, a także zapamiętywanie charakterystycznych punktów orientacyjnych na trasie. Dzięki temu, nawet jeśli zgubimy orientację, łatwiej będzie nam wrócić na właściwą drogę – mówi asp. Dominika Bocian, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Niewątpliwie, wyprawy na grzybobranie są znacznie bezpieczniejsze kiedy podejmowane są w grupie, zwłaszcza gdy docieramy do mało znanych nam terenów lub kiedy warunki widoczności nie są najlepsze. Jeśli jednak decydujemy się na samotne wędrówki w poszukiwaniu grzybów, powinniśmy poinformować naszych bliskich o planowanej trasie oraz przewidywanym czasie powrotu.