Zaproszenie na nowo powstały Ogólnopolski Festiwal Filmowy Szklarnia w Toruniu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu otwiera drzwi dla wschodzących talentów filmowych, zapraszając ich do udziału w nowym festiwalu filmowym zwanym „Szklarnia”. Jeszcze nie zdobywają wielkich nagród, ale już posiadają pewne umiejętności, nabywają nowe i starają się wejść do świata filmu. Ten festiwal jest skierowany do wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki na swojej artystycznej ścieżce – debiutantów, początkujących twórców oraz tych realizujących swoje drugie czy trzecie filmy. Chętni do prezentacji swoich osiągnięć mogą zgłaszać swoje prace do 24 stycznia.

„Szklarnia” ma dwojakie oblicze. Po pierwsze, jest to przegląd najbardziej intrygujących filmów zgłoszonych przez mniej doświadczone osoby oraz debiutantów. Po projekcjach odbędą się spotkania z wybitnymi osobowościami ze świata sztuki, takimi jak Ewa Ślusarczyk czy Marcin Sauter. Na programie są również omówienie wyświetlanych filmów i dyskusja z publicznością. Wszystko to bez żadnych kosztów.

Z drugiej strony, festiwal oferuje cykl warsztatów dotyczących różnych aspektów twórczości filmowej. Warsztaty są otwarte zarówno dla twórców filmów prezentowanych podczas przeglądu, jak i dla publiczności. Zajęcia poprowadzą m.in. Marcin Sauter (Podstawy sztuki operatorskiej w filmie dokumentalnym), Ewa Ślusarczyk (DRONY – realizuj filmy z powietrza!), Rafał Kołacki (Field recording), Marcin Kubawski (Warsztaty scenariuszowe: człowiek kontra maszyna), Sandra Ksepka (Wszyscy jesteśmy montażystami), Paweł Paszta (Warsztaty aktorskie). Rejestracja na warsztaty jest możliwa do 15 lutego.