Zaproszenie na 31. edycję Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA w samym sercu Torunia

Chcielibyśmy zachęcić do uczestnictwa w 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, który odbywa się dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i jest tradycyjnie patronowany przez Prezydenta Miasta Torunia, począwszy od 1994 roku. Wydarzenie to w tym roku ma szczególną wymowę, gdyż przypada na dwudziestą rocznicę dołączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.

Świętowanie rozpoczniemy już 1 maja 2024 r., dokładnie o godzinie 17:00, kiedy to na scenie pojawi się jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego – Kowna. Dla orkiestry jest to podwójne święto, gdyż obchodzą swoją 33. rocznicę istnienia. Na tę okazję, wybitni muzycy jazzowi zaplanowali specjalny koncert muzyczny, łączący różne gatunki muzyki, zatytułowany Jazz kontra klasyka.

Tego samego dnia, o godzinie 19:30, odbędzie się kolejny koncert upamiętniający 20-lecie przystąpienia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej. Ta szczególna rocznica jest doskonałym pretekstem, aby zaprosić do Torunia artystów z krajów bałtyckich. W tym koncercie usłyszymy IX Symfonię L. van Beethovena oraz Hymn Unii Europejskiej, wykonywany przez połączone siły Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i Litewskiej Orkiestry Kameralnej z Wilna. Dodatkowo wystąpią zespoły chóralne z Polski i Ukrainy, które wraz z kwartetem solistów z Polski, Łotwy i Estonii pod batutą litewskiego maestro Robertasa Servenikasa dostarczą niezapomnianych wrażeń muzycznych.

Dzień później, 2 maja o godz. 18.00, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, odbędzie się Koncert Prezydenta Miasta Torunia. W tym wydarzeniu weźmie udział Litewska Orkiestra Kameralna oraz Lukas Geniusas, uważany za jednego z najbarwniejszych i najbardziej rozpoznawalnych artystów swojego pokolenia. Ten utalentowany muzyk, doceniany za „błyskotliwość i dojrzałość” (The Guardian) regularnie występuje w najbardziej prestiżowych salach koncertowych na całym świecie.