Wybory Drzewa Roku 2023: Kasztanowiec Jeżyk z Torunia wśród finalistów

Głosowanie na Drzewo Roku 2023 właśnie się rozpoczęło, a jednym z kandydatów na ten prestiżowy tytuł jest kasztanowiec Jeżyk z Torunia, rosnący na terenie Szkoły Podstawowej nr 6. To już trzynasta edycja konkursu organizowanego przez Klub Gaja, w którym tym razem zgłoszono ponad 40 drzew z całego kraju. Spośród nich jury wybrało 16 finalistów, na które będzie można oddać głos.

Zgodnie z opisem przygotowanym przez organizatorów, finaliści konkursu to drzewa będące świadkami historii i legend, dające poczucie spokoju i przestrzeni, inspirujące do podejmowania ekologicznych działań, uratowane przed wycinką oraz te, o których ochronę walczą nadal entuzjaści przyrody. Wszystkie te drzewa mają znaczenie i wartość dla społeczności lokalnych.

W gronie tych wyjątkowych drzew znalazł się kasztanowiec Jeżyk z Torunia, usytuowany przy ulicy Łąkowej. Rosnący w sercu historycznych ogrodów i sadów toruńskich, obecnie terenie Szkoły Podstawowej nr 6, Jeżyk szczyci się niezwykłą ilością ekologicznych, sportowych i kulturalnych inicjatyw, które mają miejsce w jego sąsiedztwie. Jest to z pewnością jeden z najbardziej docenianych i na co dzień dostrzeganych pomników przyrody w Toruniu.

Aby oddać głos w konkursie Drzewo Roku, wystarczy śledzić informacje organizatorów i wziąć udział w głosowaniu na wybranego finalistę. Kto wie, może właśnie kasztanowiec Jeżyk zdobędzie tytuł Drzewa Roku 2023?