Współpraca między Amerykańską Akademią Sztuki i Wiedzy Filmowej a Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE w Toruniu

Bill Kramer, dyrektor Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – instytucji słynącej z dorocznych ceremonii wręczania Oscarów, wyraził zainteresowanie nawiązaniem współpracy z powstającym w Toruniu Europejskim Centrum Filmowym CAMERIMAGE.

Festiwal filmowy EnergaCAMERIMAGE, który obecnie ma miejsce w Toruniu, przyciągnął do miasta tysiące filmowców, reprezentantów branży kinematograficznej oraz entuzjastów kina z całego globu. Wśród licznych gości znaleźli się m.in. Willem Dafoe, Adam Driver i Sean Penn. Toruń odwiedził także Bill Kramer, dyrektor organizacji przyznającej co roku najbardziej prestiżowe nagrody filmowe – Oscary.

Kramer, podczas seminarium pt. „Znaczenie tworzenia nowych instytucji kultury”, które prowadził wspólnie z Kazimierzem Suwałą – Dyrektorem Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu, potwierdził, że toruńska placówka ma potencjał na bycie kluczowym partnerem dla Akademii. W 2021 roku, w Los Angeles otwarte zostało Muzeum Amerykańskiej Akademii Filmowej, które mogłoby udostępniać swoje ekspozycje poświęcone kinematografii dla toruńskiego ośrodka.

– Toruń ma realną szansę na dołączenie do globalnej sieci miejsc, gdzie film będzie promowany nie tylko jako forma sztuki, ale także jako narzędzie mogące służyć np. w kontekście edukacyjnym. Z pewnością wykorzystamy nadarzającą się okazję do współpracy – zadeklarował Kramer.