W kierunku Europejskiej Stolicy Kultury: Cztery polskie miasta przechodzą do następnego etapu

Na drodze do zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 pozostały cztery polskie miasta – Lublin, Katowice, Bielsko-Biała oraz Kołobrzeg. To one przeszły przez pierwszy etap selekcji w konkursie, który miał miejsce na terenie Akademii Sztuk Pięknych w stolicy Polski, Warszawie. Te cztery miasta zostały wybrane spośród 12 kandydatów z całego kraju.

Konkurs na Europejską Stolicę Kultury ma na celu podkreślenie i promowanie bogactwa oraz różnorodności europejskiej sceny kulturalnej. Jak podkreślił minister kultury i dziedzictwa narodowego, profesor Piotr Gliński, jest to niezmiernie ważne w kontekście obecnie zachodzących przemian oraz sytuacji obserwowanej w Unii Europejskiej. Minister wyraził swoje zadowolenie z faktu, że spośród wielu miast polskich, aż 12 postanowiło stawić czoła temu wyzwaniu.

Początkowo do rywalizacji o tytuł zgłosiło się kilka miast: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów oraz Toruń. Podczas konferencji prasowej ogłoszono jednak, że do finałowego etapu selekcji przeszły już tylko cztery z nich. Decyzję tę podjęli eksperci pod przewodnictwem Suvi Innila – na liście finalistów znalazły się Lublin, Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg.