palownica-transport

Transport 100-tonowej palownicy z ominięciem obowiązujących przepisów

W nocy z 9 na 10 listopada na drodze w pobliżu Torunia pojawił się ważący ponad 100 ton stalowy gigant, który został zatrzymany przez Inspekcję Transportu Drogowego. Grupa przewoźników transportowała olbrzymią maszynę budowlaną, zupełnie ignorując przepisy dotyczące ograniczeń wagowych.

Nielegalny transport wiozący ponad 100-tonową palownicę został zatrzymany przez Inspektorat Transportu Drogowego na drodze niedaleko Torunia. Inspektorzy skierowali zestaw transportowy na stanowisko wagowe, gdzie podczas dokonywania pomiaru wagowego okazało się, że ładunek waży ponad 102 tony – przekraczając dopuszczalną wartość o ponad 60 ton.

Dopuszczalny nacisk został przekroczony zarówno na wszystkich dziewięciu osiach zestawu, jak i na pięciu osiach naczepy oraz potrójnej osi ciągnika. W tym ostatnim siła nacisku wynosiła prawie 40 ton, przekraczając dopuszczalny limit o prawie 13 ton.

Transportowana palownica mogła dokonać ogromnych zniszczeń drogowych

Transport palownicy stwarzał wysokie zagrożenie dla infrastruktury drogowej i z łatwością mógł zniszczyć jej nawierzchnię. Ponadto przewoźnik nie posiadał też zezwolenia kategorii V, która wymaga wyznaczenia odpowiedniej trasy dla tak ciężkich transportów, a także omijania określonych obiektów i odcinków drogowych, które mogą być podatne na nienormatywne pojazdy.

Przewoźnik otrzymał karę administracyjną, a nielegalny transport odstawiono na parking depozytowy, gdzie poczeka sobie na uzyskanie zezwolenia i wyznaczenie bezpiecznej drogi przejazdu.