Transformacja terenu po Metronie: Przygotowania do przetargu na mieszkania wielorodzinne

Znajdujący się przy ulicy Targowej teren, który dawniej była siedzibą fabryki Metron, jest obecnie stopniowo przygotowywany do przyszłych działań przetargowych. Plan zakłada, że ostatecznie powstaną tu budynki mieszkalne wielorodzinne.

Historia Fabryki Wodomierzy i Zegarów Metron w Toruniu ciągle wzbudza wiele emocji. Kiedyś była to jedna z najważniejszych firm w mieście, która dawała zatrudnienie licznej grupie pracowników. Niestety, pomimo swojej renomy za produkcję zegarów i wodomierzy, nie zdołała sprostać wyzwaniom wolnego rynku. Każda próba ratowania firmy okazywała się nieskuteczna. W rezultacie, na mocy ostatecznego wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, od lipca 2018 roku spółka musiała przekazać swoje mienie Skarbowi Państwa. W ten sposób ziemia i część maszyn zostały przejęte przez państwo, reprezentowane przez urzędników wojewódzkich.

Minęło dużo czasu zanim teren po fabryce Metron zaczął pokazywać oznaki aktywności. Przez wiele lat, miejsce to sprawiało wrażenie opuszczonego – budynki niszczały, a w 2023 roku doszło tam nawet do pożaru, wywołanego przez złomiarzy wypalających kable.

Od ostatnich kilku miesięcy jednak, teren ten zaczął się zmieniać. Coraz częściej można tam zauważyć ciężki sprzęt, co świadczy o postępujących pracach na tym obszarze.