Toruńskie remonty infrastruktury ciepłowniczej zawieszone z powodu odnalezienia starożytnych relikwii kościelnych

Magistrat Torunia zdecydował o zwiększeniu kontroli nad pracami prowadzonymi w ramach rekonstrukcji sieci ciepłowniczej, mającej na celu dostosowanie jej do potrzeb Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage i wspomagających go projektów modernizacji ciepłociągu. Zostały one chwilowo przerwane w miejscu, gdzie potencjalnie mogły naruszyć pozostałości po średniowiecznym kościele św. Wawrzyńca.

Dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej podniósł kwestię możliwego konfliktu między projektem ciepłociągu a historycznymi strukturami budowlanymi podczas konferencji prasowej w późniejszym okresie maja. Prezydent Torunia Paweł Gulewski odpowiedział na te obawy, zapewniając, że miasto wzmoże nadzór nad tym projektem.

Prace budowlane rozpoczęły się na początku czerwca, ale zostały zawieszone przez magistrat w poniedziałek. „Na podstawie uzyskanych informacji o historycznej architekturze ukrytej pod powierzchnią ziemi na skrzyżowaniu ulic Al. Solidarności i Wały gen. Sikorskiego (gdzie znajduje się miejsce po średniowiecznym kościele św. Wawrzyńca i cmentarzu), podjęliśmy decyzję o tymczasowym zawieszeniu prac w tej strefie” – mówi komunikat Urzędu Miasta Torunia.