Toruńskie chóry "Semper Iuvenes" i "Astrolabium" triumfują na międzynarodowej scenie muzycznej

Odnosząc spektakularne triumfy, dwa toruńskie zespoły chóralne – „Semper Iuvenes” z Zespołu Szkół Muzycznych oraz „Astrolabium”, powróciły do kraju po udziale w międzynarodowych rywalizacjach śpiewaczych.

„Semper Iuvenes”, chór młodzieżowy działający pod opieką Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, pod batutą profesor Renaty Szerafin-Wójtowicz, uczestniczył w Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Vox Lucensis 2024, który odbył się we włoskiej Lucce od 23 do 27 marca 2024 roku. Zespół chóralny nie tylko zdobył Złoty Dyplom, triumfując w kategorii młodzieżowych chórów (osiągając najwyższy wynik punktowy), ale dodatkowo jego dyrygentka, pani Renata Szerafin-Wójtowicz, uzyskała prestiżowe wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta konkursu.

Z kolei chór „Astrolabium”, prowadzony przez dr hab. Kingę Litowską, osiągnął sukces na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej, który odbył się w Szczecinie w dniach 23-24 marca 2024 roku. Zespół z Torunia zdobył Grand Prix festiwalu, uzyskując pełną ilość punktów w kategorii chórów jednorodnych oraz najwyższą punktację całego konkursu. Ponadto grupa została uhonorowana specjalnym wyróżnieniem za najlepszą interpretację utworu autorstwa polskiego kompozytora – „Angelo custode” Jana Krutula.