Toruń nie musi martwić się o przyszłość

Bieżąca sytuacja finansowa miasta, a także perspektywy na przyszłość, sprawiają, że miasto Toruń może czuć się stabilnie. Agencja Fitch potwierdziła korzystne ratingi dla miasta. Cieszy to władze miasta, które stale starają się polepszać swoimi decyzjami i inwestycjami życie mieszkańców. Korzystny rating wpływa na zainteresowanie miastem inwestorów i firm, które decydują się budować nowe obiekty w tym fabryki w Toruniu.

Agencja Fitch bierze pod uwagę rentowność, wiarygodność miasta, sytuację, wydatki, a także zdolność kredytową. Pozytywne oceny oznaczają, że realizacja wszelkich zaplanowanych inwestycji przez miasto w najbliższym czasie pod kątem finansowym nie jest zagrożona, co powinno cieszyć zwłaszcza mieszkańców. Nowe inwestycje bowiem oznaczają często więcej atrakcyjnych miejsc pracy, a także poprawę przestrzeni publicznej.

Stabilna perspektywa finansowa

Pozytywny rating wpływa również na dobrą opinię wśród instytucji finansowych. Stabilna perspektywa finansowa Torunia to gwarant kolejnych korzystnych inwestycji w mieście. Szacuje się, że ponad czterdzieści procent dochodów miasta pochodzi z podatków dochodowych pochodzących od podmiotów gospodarczych. Co oznacza, że nowe firmy w mieście to nie tylko nowe miejsca pracy dla mieszkańców, ale również więcej pieniędzy dla miasta. Wydatki miasta agencja jednak oceniła na średnie. Na taką ocenę głównie wpływ mają duże wydatki miasta, które jednak w większości przypadków zwracają się. 

Wydatki pod kontrolą

Co jednak bardzo istotne to miasto ma wszystkie wydatki pod kontrolą. Wszelkie inwestycje są bardzo przemyślane, toteż większość z nich chociaż kosztowna, zwraca się w określonym czasie. Miasto przede wszystkim może pochwalić się dobrą zdolnością kredytową i wiarygodnością w oczach instytucji finansowych. Miasto zdolne jest do obsługiwania wszelkich zadłużeń, ze środków własnych, a jest to coś, czym nie może pochwalić się wiele miejscowości w kraju. Miasto obecnie nie korzysta z kredytów krótkoterminowych, ponadto większość planowanych inwestycji będzie realizowana ze środków już pozyskanych lub sponsorowanych przez inne podmioty gospodarcze, co oznacza, że raczej wszelkie zadłużenia nie będą konieczne.