traba

Synoptycy ostrzegają przed możliwą trąbą powietrzną w Toruniu

Według doniesień synoptyków, jest bardzo prawdopodobne, że dzisiaj w Toruniu mogą pojawić się dość ekstremalne warunki atmosferyczne, których efektem może być pojawienie się trąby powietrznej. Wydano także ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem, który może podnieść słupki rtęci w termometrach nawet do 36 stopni Celsjusza.

Jak informują synoptycy, dzisiaj w godzinach 17:00-02:00 prawdopodobnie nastąpi załamanie pogody, które przyniesie ze sobą burze z piorunami, a miejscami również burze gradowe. Ponadto, mogą pojawić się także trąby powietrzne. Podczas burz mogą wystąpić silne opady deszczu (do 40-50 mm), wyładowania atmosferyczne, a także silne porywy wiatru sięgające do 100 km/h, a w niektórych obszarach nawet do 110 km/h.

Jak przygotować się na silne burze i piekące upały

Z tego względu miasto alarmuje, aby kierowcy nie parkowali samochodów pod drzewami. Natomiast wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, należy schować w pomieszczeniach albo odpowiednio je zabezpieczyć. Ważne jest również, aby odłączyć z gniazdek wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne.

Natomiast w związku z panującym upałem należy pamiętać o wychodzeniu na zewnątrz z nakryciem głowy, ograniczonej ekspozycji na największe słońce i właściwym nawadnianiu organizmu (około 3 litrów wody dziennie). A jeżeli ktoś nie chce pić tyle wody, zawsze może też sprawdzić, jakie są najlepsze napoje na upalne dni.