Spotkanie władz samorządu województwa z nowym dowódcą WOT

Dnia 12 września odbyło się spotkanie pomiędzy przedstawicielami samorządu województwa a nowo mianowanym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w regionie, płk. Marcinem Dojasem. Odbyło się ono w Urzędzie Marszałkowskim i stanowiło okazję do dyskusji na temat kontynuacji oraz ewentualnego rozwoju dotychczasowej współpracy.

Pułkownik Marcin Dojas objął funkcję dowódcy 8. Kujawsko–Pomorskiej Brygady WOT dzień wcześniej, czyli 11 września, zastępując na tym stanowisku płk. Krzysztofa Stańczyka. Stańczyk otrzymał awans i teraz pełni funkcję pierwszego zastępcy dowódcy „terytorialsów”. Spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce dzień po nominacji pułkownika Dojasa i oprócz niego, udział w nim brali także wicemarszałek Zbigniew Ostrowski oraz szef Biura Spraw Obronnych i Bezpieczeństwa Publicznego przy Urzędzie Marszałkowskim, Eugeniusz Lala.

Zbigniew Ostrowski podkreślił, że spotkanie było okazją do podzielenia się doświadczeniami wynikającymi z szeroko zakrojonej współpracy między samorządem województwa a kujawsko-pomorską brygadą WOT. Ta wielowymiarowa współpraca obejmowała nie tylko działania o charakterze patriotycznym, ale także te skupione na codziennych wyzwaniach regionu i jego mieszkańców. Wspólną pracę można zaobserwować m.in. podczas pandemii czy po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie, gdzie interwencje wymagały wsparcia żołnierzy WOT. Marszałek Ostrowski wyraźnie zaznaczył wysoką wartość takiej współpracy, dlatego podczas spotkania omówiono kierunki jej dalszego utrzymania i rozwoju.