Smutne pożegnanie toruńskiego wioślarza Piotra Winczury

7 września 2023 roku, w Kaszczorku na cmentarzu, miała miejsce uroczystość pogrzebowa śp. Piotra Winczury. Znany był on jako wybitny wioślarz, reprezentujący wiele razy nasz kraj zarówno na mistrzostwach świata jak i konkurencjach olimpijskich. Ponadto, przekazał swoją wiedzę kolejnym pokoleniom jako ceniony szkoleniowiec w AZS UMK Toruń.

Niestety, Piotr Winczura zmarł 3 września 2023 r., po długiej walce z chorobą, mając 66 lat. Jego postać cieszyła się niezmiennym szacunkiem zarówno w środowisku toruńskiego AZS UMK, jak i na scenie regionalnej i krajowej sportów wodnych. Zawsze emanował pasją do sportu, dzięki czemu służył jako mentor i inspiracja dla wielu pokoleń toruńskich wioślarzy – tak podczas ceremonii pogrzebowej wspominał go prezydent Michał Zaleski.

Świąteczna kariera Piotra Winczury rozpoczęła się w 1972 roku w klubie AZS UMK Toruń. Wywalczył mnóstwo medali na Mistrzostwach Polski w różnych grupach wiekowych. Lata 1979-82 spędził na zasadniczej służbie wojskowej w kompanii sportowej Zawiszy Bydgoszcz, reprezentując ten klub podczas swojego debiutu na Mistrzostwach Świata Seniorów w Lucernie w 1982 roku, gdzie zajął szóste miejsce jako członek czwórki ze sternikiem.

Rok później, już jako zawodnik swojego macierzystego klubu, wystartował ponownie na MŚ Seniorów w Duisburgu, również w czwórce ze sternikiem, kończąc zawody na dziewiątym miejscu. Pomimo uzyskania kwalifikacji olimpijskich, decyzje polityczne o bojkocie Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles sprawiły, że wystartował na alternatywnych zawodach „Przyjaźń’84”, zajmując czwarte miejsce jako członek dwójki ze sternikiem. Ostatni raz wystąpił na Mistrzostwach Świata Seniorów w Hazewinkiel w 1985 roku, startując ósemką ze sternikiem.