Sanitariusz znęcał się nad pacjentami – jest akt oskarżenia

Wpłynął akt oskarżenia przeciwko 43-letniemu Marcinowi S. Mężczyźnie postawiono zarzuty znęcania się nad pacjentami w latach od 2020 do do 2022. Marcin S. był sanitariuszem na Oddziale Neurochirurgii i Leczenia Udarów w miejskim szpitala przy ul. Batorego w Toruniu, a także salowym na Oddziale Neurochirurgii w tym samym szpitalu.

Znęcał się nad pacjentami

Jak wynika ze śledztwa, do obowiązków Marcina S. należała między innymi pielęgnacja pacjentów nieporadnych ze względu na stan zdrowia. Mężczyzna w tym czasie dopuścił się czynów zabronionych. Jednemu z pacjentów zatykał usta kulką zrobioną z ręcznika papierowego. Innego z kolei przypinał do łóżka pasami, uniemożliwiając mu poruszanie kończynami. Ponadto naśmiewał się z wielu pacjentów i robił im poniżające zdjęcia. Naciągał im kołdrę na głowę, zasłaniał oczy maseczką chirurgiczną.

Mężczyzna przyznał się częściowo do swojej winy

Przesłuchiwany w charakterze podejrzanego najpierw przyznawał się częściowo do winy. Potwierdził, że wysyłał znajomym zdjęcia roznegliżowanych pacjentów. Zaprzeczył jednak, aby dopuścił się pozostałych zarzucanych mu zachowań. W zakresie zapinania pasów twierdził, że robił to tylko za zgodą przełożonego. Na ten moment zastosowano dozór policji oraz wydano zawieszenie w wykonywaniu zawodu. Za przestępstwo znęcania ais, grozi mu kara pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do lat 8.