Ruszył proces mężczyzny, który rok temu zaatakował nożem 8 osób

W Sądzie Okręgowym w Toruniu rozpoczął się proces 22-letniego Luca L., który w styczniu 2022 roku zaatakował nożem osiem osób w Toruniu. Grozi mu dożywocie za swoje przestępstwa. Tymczasem oskarżony twierdzi, że niczego nie pamięta. Sąd wykluczył opinię publiczną z postępowania dotyczącego zeznań oskarżonego.

O co dokładnie oskarżony jest 22-latek?

Prokuratura oskarża Luca L., który posiada polskie i włoskie obywatelstwo oraz urodził się w Rzymie, o usiłowanie zabójstwa dwóch osób 17 stycznia 2022 roku. Skierował on ostrze noża w kierunku klatki piersiowej ofiar. Oskarżony przeprowadził „serię przestępstw”, atakując osiem osób, nie licząc policjantów, którzy go aresztowali. W przypadku jednej z ofiar obrażenia zostały zakwalifikowane jako poważne uszkodzenia ciała. Dwóch innych doznało umiarkowanych lub lekkich obrażeń, ale było w niebezpieczeństwie utraty życia. Luca L. prosił kilka osób o dokumenty. Gdy usłyszał negatywną odpowiedź, zaatakował. Atakował także innych ludzi bez słowa – powiedział prokurator Kukawski.

Co grozi za to przestępstwo?

Luca L. grozi kara od 8 do 15 lat, 25 lat więzienia lub dożywocie. Nie ma wcześniejszego wyroku karnego i pracował jako pomoc kuchenna w restauracji. Według ekspertów w momencie popełniania przestępstw miał zdolność do rozpoznania ich znaczenia i kierowania swoimi działaniami. Jednak badania i obserwacja doprowadziły do diagnozy zaburzeń osobowości oraz uzależnienia od substancji psychoaktywnych.