Rekrutacja w toruńskiej policji: sytuacja kadrowa na tle innych miast Polski

Sytuacja kadrowa w toruńskim garnizonie policji, na szczęście, nie jest tak dramatyczna jak w przypadku innych miast w Polsce. W Toruniu istnieje jedynie niedobór około trzech dekad funkcjonariuszy. Na tle innych większych miast, takich jak Gdańsk, Poznań czy Wrocław, wygląda to zdecydowanie lepiej. Szczególnie tragiczny jest brak kadry policyjnej w Warszawie, gdzie nie ma aż 1900 funkcjonariuszy.

Jednocześnie Niezależny Samorządny Związek Zawodowy (NSZZ) Policjantów informuje, że liczba niewypełnionych stanowisk w całym kraju sięga nawet 13 tysięcy. Jeśli chodzi o Toruń, to konkretnie brakuje tam 31 policjantów. Garnizon Kujawsko-Pomorski nieustannie prowadzi rekrutacje do służby policyjnej, podobnie jak inne jednostki w kraju. W bieżącym roku planowane jest przeprowadzenie aż siedmiu naborów.

W ramach rekrutacji poszukiwani są głównie kandydaci na niższe stanowiska policyjne. Serwis biznes-interia.pl donosi, że na początku 2023 roku kursanci policyjni otrzymywali wynagrodzenie netto w wysokości 3539 zł. Po awansie na funkcję policjanta, ich pensja wzrastała do 4474 zł netto. W ten sposób toruńska policja stara się zapełnić luki kadrowe i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta.