Odnotowano wysoki odsetek Polaków wśród turystów odwiedzających Toruń – stanowią oni około 85-87% gości w ostatnim roku, podczas gdy przed pandemią COVID-19 wynosił mniej więcej 80%. Spadek liczby przyjezdnych z zagranicy dotyczy wszystkich miast Polski i jest związany z przekonaniem wielu zagranicznych turystów, jakoby konflikt na Ukrainie generował bezpośrednie niebezpieczeństwo dla osób przebywających na terytorium Polski. Skutki pandemii i wojny zaobserwowano również na przykładzie zmniejszenia liczby niemieckich turystów w Toruniu, którzy obecnie przyjeżdżają indywidualnie, a nie jako grupy zorganizowane.
Osoby przemieszczające się do Torunia mają różne cele swojej wizyty: zwiedzanie dla tych, którzy przyjeżdżają z innych regionów Polski, oraz relaks dla odwiedzających z pobliskich miejscowości. Turyści z bliska często mają już doświadczenie ze spacerami po toruńskim Starym Mieście i cieszą się spędzając czas na degustacji lodów czy posiłkach w restauracjach. W 2022 roku turystyka w Toruniu odnotowała pozytywne wyniki, co świadczy o powrocie do normalności po pandemii.
Hotele w Toruniu cieszą się dużym zainteresowaniem – zaobserwowano średnią roczną frekwencję na poziomie 80%, mimo znacznego wzrostu cen noclegów. Program „Poznaj Polskę” również wpłynął na liczbę turystów, jako że wiele szkół, które otrzymały dofinansowanie, wybrało właśnie to miasto jako cel swojej wycieczki. Szymon Wiśniewski, dyrektor Ośrodka Informacji Turystycznej w Toruniu, ocenia, że liczba odwiedzających przekroczyła 2 miliony osób w 2022 r. Jego oszacowania opierają się na danych z Głównego Urzędu Statystycznego, rozmowach z turystami oraz analizie wykorzystania miejsc noclegowych. Instytucja prowadzi badania ruchu turystycznego od 18 lat.