Profesor Michał Białkowski mianowany pełnomocnikiem prezydenta Torunia ds. dziedzictwa kulturowego

Prezydent Torunia, Paweł Gulewski, przyznał tytuł pełnomocnika do spraw dziedzictwa kulturowego miasta Profesorowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr hab. Michałowi Białkowskiemu.

Nowo mianowany pełnomocnik to wybitny historyk, politolog i regionalista. Urodził się i wychował w Toruniu, gdzie jego rodzina mieszka od czterech pokoleń. Jako pracownik Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK, Profesor Białkowski zdobył rozległą wiedzę i doświadczenie naukowe. Jest autorem lub współautorem 25 publikacji książkowych oraz twórcą ponad 120 artykułów naukowych. Zasłużył się również jako organizator 20 konferencji naukowych, a także uczestnik blisko 60 innych konferencji i kongresów naukowych na terenie Polski i za granicą. Dodatkowo zorganizował wystawy poświęcone dwóm znakomitym obywatelom Torunia: prof. Karolowi Górskiemu i Władysławowi Wołoszynowi SJ.

Wśród najważniejszych zadań nowego pełnomocnika jest rekomendowanie składu, przewodniczenie i organizowanie prac jednego z kluczowych zespołów strategicznych – Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia. Ta rola została szczególnie podkreślona przez prezydenta Gulewskiego.

Profesor Michał Białkowski w swojej karierze zdobył wiele prestiżowych nagród. W 2022 roku został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Edukacja”. Nagrodę otrzymał za organizację różnorodnych wydarzeń, konferencji, spotkań i wykładów o charakterze edukacyjnym, które promowały i popularyzowały postaci historyczne ważne dla regionu kujawsko-pomorskiego.