Prezydent Torunia zatwierdza modyfikacje środowiskowe dla Kolei Gondolowej

W Toruniu prezydent miasta zdecydował o zmianie warunków środowiskowych dotyczących projektu Toruńskiej Kolei Gondolowej. Ta informacja została potwierdzona przez Polską Agencję Prasową oraz Radio PiK. Decyzje wydane w 2021 roku były negatywne, głównie ze względu na planowany przebieg inwestycji przez rezerwat przyrody Kępa Bazarowa. Aby sprostać temu wyzwaniu, wykonano odpowiednie modyfikacje w projekcie.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi od nieoficjalnych źródeł PAP, te zmiany zostały potwierdzone w Urzędzie Miasta Torunia.

Według nowego projektu, stacja kolejki położona po lewej stronie rzeki będzie umiejscowiona blisko skrzyżowania ulic: Majdany, Kujawskiej i Dybowskiej. Z kolei stacja po prawej stronie znajdzie się na skrzyżowaniu ulic św. Jakuba i Woli Zamkowej. Cały przejazd ma trwać około pięciu minut, a trasa będzie miała łącznie 1025 metrów długości. Kolejka gondolowa ma łączyć oba brzegi Wisły i być nową atrakcją turystyczną w Toruniu.

W 2021 roku Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska odmówiła zatwierdzenia warunków środowiskowych dla tej inwestycji. Decyzja ta wynikała z planowanej lokalizacji podpory nr 2 na terenie rezerwatu przyrody Kępa Bazarowa. GDOŚ nie wyraził na to zgody, a prezydent Torunia podtrzymał tę decyzję. Inwestor jednak odwołał się od decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które postanowiło uchylić wcześniejszą decyzję i odesłać sprawę do ponownego rozpatrzenia.