Potencjalne Odkrycia Archeologiczne nie staną na drodze budowy nowoczesnego centrum dowodzenia straży pożarnej w Toruniu

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej zlokalizowanej przy ulicy Prostej w Toruniu, planuje się budowę zaawansowanego technologicznie centrum dowodzenia. Obecnie na terenie przyszłej inwestycji prowadzone są badania archeologiczne.

Komenda Wojewódzka postanowiła zrealizować plan budowy nowego obiektu na swoim terenie, gdzie wcześniej mieścił się budynek z lat 70. XX wieku. Budynek ten został wyburzony, natomiast zabytkowa konstrukcja strażnicy pozostała nietknięta. Po rozpisanym konkursie na projekt nowego obiektu, zgodnie z praktykami stosowanymi przy każdym budowie na terenie toruńskiej starówki, musiano powołać do działania archeologów. Ich prace rozpoczęły się 11 grudnia i już w ciągu pierwszej godziny udało im się odkryć fundamenty średniowiecznej wieży, graniczącej niegdyś z murem, który przez wiele lat był częścią struktur strażackiego budynku.

W dalszych badaniach udało się odnaleźć między innymi fragmenty ceramiki z XV wieku, kły dzika, guziki wykonane z rogów zwierząt oraz pozostałości starożytnego muru i fragmenty średniowiecznej fosy. Czy te odkrycia mogą wpłynąć na plany rozbudowy strażnicy i spowodować opóźnienia?

– Nie zapowiada się, aby takie ryzyko istniało – zapewnia Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. – Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów sugerujących potencjalne opóźnienia. Archeolodzy mają obecnie krótką przerwę świąteczną i powinni wrócić do pracy około 8 stycznia.