Posłanka Iwona Hartwich kończy proces przeciwko dziennikarce Magdalenie Ogórek z TVP

Rozprawa Iwony Hartwich, reprezentującej Koalicję Obywatelską w okręgu toruńskim, która podjęła sprawę przeciwko Magdalenie Ogórek, dziennikarce Telewizji Polskiej, dobiegła końca. Konflikt dotyczył wypowiedzi skierowanej do posłanki w programie telewizyjnym emitowanym dwa lata temu. Hartwich domagała się publicznego przeproszenia.

Początek kontrowersji datuje się na 28 września 2021 roku. W ramach nocnego programu o tonie publicystyczno-satyrycznym zatytułowanym „W tyle wizji”, emitowanym na kanale TVP Info, poruszony został temat dotyczący posłanki z Torunia.

Magdalena Ogórek określiła Iwonę Hartwich mianem „żywej gotówki”, co jest powszechnie znanym pseudonimem tej ostatniej. Ta uwaga była odniesieniem do komentarza wygłoszonego przez Hartwich trzy lata wcześniej, w 2018 roku. Podczas protestu osób niepełnosprawnych i ich rodzin, posłanka stwierdziła w Sejmie, że „potrzebna jest żywa gotówka”.

Po emisji programu, Hartwich zdecydowała się na skierowanie sprawy do sądu. Zarzuciła prowadzącej naruszenie jej dóbr osobistych i domagała się zadośćuczynienia. Na początku posłanka próbowała rozwiązać problem polubownie, jednak nie otrzymała żadnego odzewu.

Zadeklarowała na Facebooku swoją niezmienną postawę wobec języka nienawiści, zwłaszcza jeśli jest on stosowany w publicznej telewizji. Posłanka dała do zrozumienia, że nikt nie powinien być obojętny wobec takiego zachowania.